Marzenia się spełniają

Uroczysta inauguracja działalności szkoły muzycznej

– Stało się! Marzenia wielu mieszkańców Sokołowa ziściły się. Szkoła muzyczna w naszym mieście jest już rzeczywistością, a to udało się dzięki życzliwości wielu osób. Gdyby nie pani wicemarszałek Maria Koc, pan senator Waldemar Kraska i pan wiceminister kultury Paweł Lewandowski, przygotowania mogłyby trwać jeszcze bardzo długo – mówił podczas uroczystości otwarcia sokołowskiej Szkoły Muzycznej burmistrz Bogusław Karakula.

W poniedziałek 15 października Szkoła Muzyczna I Stopnia w Sokołowie Podlaskim oficjalnie rozpoczęła swoją działalność. Takiego startu może jej pozazdrościć  każda inna placówka – zaczęła w pięknie wyremontowanych pomieszczeniach, z salą koncertową i kompletem instrumentów.

Podczas poniedziałkowej uroczystości otwarcia Szkoły Muzycznej I Stopnia w Sokołowie Podlaskim odwiedziło nas wielu znakomitych gości. W pierwszym rzędzie, podczas uroczystości zasiedli – J.E. biskup drohiczyński ks. Tadeusz Pikus, wicemarszałek Senatu Maria Koc, senator Waldemar Kraska, mazowiecka wicekurator oświaty Dorota Skrzypek, burmistrz Sokołowa Bogusław Karakula, dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół w Wysokiem Mazowieckim Jarosław Jankowski. W skład zespołu wchodzi szkoła muzyczna i to na niej, przy tworzeniu sokołowskiej szkoły, wzorowali się sokołowianie.

Burmistrz Bogusław Karakula przypominał, jak dwa lata temu dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński i obecna dyrektor Szkoły Muzycznej, wówczas nauczycielka w Ognisku Muzycznym przy SOK Aneta Mroczek, przyszli do niego z propozycją utworzenia szkoły muzycznej. Jednak nie musieli go przekonywać.

– To dzięki ich uporowi i konsekwencji mamy piękną szkołę muzyczną. Wierzę, że dzięki niej co najmniej kilku wspaniałych artystów wyjdzie z Sokołowa Podlaskiego – mówił burmistrz.

Wicemarszałek Senatu Maria Koc gratulując utworzenia szkoły przypomniała, jak w 2001 r. rozpoczynając pracę w Sokołowskim Ośrodku Kultury, miała wielokrotnie okazję zetknąć się z mieszkańcami Sokołowa, którzy podkreślali, jak bardzo taka szkoła przydałaby się miastu.

– Dzisiejszy dzień zapisze się na kartach Sokołowa Podlaskiego i naszego regionu. Ile w tym roku w naszym kraju powstało szkół muzycznych? Istniejące szkoły raczej ograniczają swoją działalność, oszczędzają. W Sokołowie powstaje szkoła muzyczna – gratulowała wicemarszałek Senatu.

Maria Koc przypominała czasy, kiedy swoje pierwsze kroki w muzycznej karierze rozpoczynała „mała Anetka Mroczek”. – Pamiętam ją jako małą uzdolnioną dziewczynkę. Zaczęła w innych szkołach, potem studia muzyczne i wróciła do Sokołowa. To piękne, szanowni państwo, że młodzi ludzie zamiast mieszkać i pracować w Warszawie, czy za granicą, wracają do Sokołowa. Pamięta, jak Aneta wróciła po studiach do Sokołowa, rozpoczęła pracę i powiedziała wtedy, że jej największym marzeniem jest, by w jej mieście powstała szkoła muzyczna – mówiła Maria Koc.

Dyrektor szkoły Aneta Mroczek dziękowała burmistrzowi „za zaufanie, jakim ją obdarzył” i za „zrealizowane marzenie”.

Wspominała chwilę w której dostała wiadomość że porozumienie z ministerstwem zostało podpisane – Pamiętam, kiedy burmistrz powiedział, że mamy zgodę i natychmiast zabieramy się do pracy i tworzenia szkoły muzycznej w Sokołowie. Wielu było niedowiarków na szczęście dużo więcej tych, którzy przyczynili się do tego, że udało się. To ogromna determinacja doprowadziła nas do celu cieszę się niezmiernie – mówiła.

Szkoła rozpoczęła swoja działalność z piękna salą koncertową, sztandarem i imieniem Michała Kleofasa Księcia Ogińskiego. Mszę poprzedzającą uroczystość odprawił ks. Biskup Tadeusz Pikus. JE poświęcił także sztandar szkoły i uczestniczył w ceremonii przecięcia wstęgi w sali koncertowej.