Międzynarodowy Dzień Książki w MP3

"Muchomorki" na wycieczce w księgarni
"Muchomorki" na wycieczce w księgarni

2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci, który został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Ciekawostką jest, że data tego święta nie jest przypadkowa.

Tego dnia urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia. W roku 2024 gospodarzem Dnia Książki jest Japonia, a tegoroczne hasło święta brzmi „Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni”.

Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Tego dnia dzieci poznały korzyści płynące z czytania oraz zasady korzystania z książek przypominając Kodeks Małego Czytelnika, a także dowiedziały się jak dbać o książki. Przedszkolaki z niezwykłą ciekawością słuchały książkowych opowieści, poznały i oglądały różnego rodzaju książeczki. „Muchomorki” wybrały się również z wizytą do księgarni. Zaszczepiając dzieciom miłość do czytania już od najmłodszych lat, mamy nadzieję, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie.