Pamięć o Żołnierzach Wyklętych wciąż żywa w Sokołowie

Pomnik AK w asyście honorowej harcerzy. Na pierwszym planie dyr. SOK Marcin Celiński i Zastępca burmistrza, Krzysztof Dąbrowski

W piątek 1 marca, jak co roku, mieszkańcy naszego miasta zebrali się pod Pomnikiem Żołnierzy AK i struktur poakowskich obwodu „Jezioro” oraz mieszkańców powiatu sokołowskiego poległych i pomordowanych w latach 1944 – 1953, by uczcić bohaterów w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w sokołowskiej konkatedrze, skąd uczestnicy udali się pod pomnik. Zgromadzonych powitał p. Marcin Celiński, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, po czym, przy akompaniamencie trębaczy ze Szkoły Muzycznej I stopnia im. Michała Kleofasa Księcia Ogińskiego, odśpiewano hymn narodowy. Następnie głos zabrał p. Krzysztofowi Dąbrowski, Zastępca Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski, dziękując zebranym za przybycie i podkreślając wagę naszej zbiorowej pamięci o bohaterach tamtych dni. W następnej kolejności wystąpił p. Piotr Rybak z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta, opowiadając zebranym o historii oddziałów poakowskich działających na ziemi sokołowskiej. Na zakończenie uroczystości delegacje miejskiego samorządu i sokołowskich instytucji złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem.