W Konkatedrze o sokołowskiej Armii Krajowej

Uczestnicy występów

W niedzielę 18 lutego, po mszach świętych o godz. 9.30 i 11.00, społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 pozwoliła sobie zaprezentować mieszkańcom Sokołowa Podlaskiego krótki program słowno-muzyczny poświęcony kolejnej – przypadającej 14 lutego – rocznicy powstania Armii Krajowej.

Mówiliśmy o sokołowskim Obwodzie AK ,,Sęp’’, ,,Proso’’, jego żołnierzach, dowódcach i strukturach. Przedstawiliśmy najważniejsze akcje zbrojne sokołowskiego podziemia i jego losy po wejściu wojsk sowieckich. Pokazaliśmy także zdjęcia pomordowanych przez Niemców Polaków w egzekucji z dnia 27 października 1943 r. na obecnym boisku naszej szkoły, wśród nich Mieszkańców Sokołowa – Eugeniusza Sawickiego i Tytusa Antoniego Musiejkiewicza. Narrację prowadził Jacek Odziemczyk.

Nasze zuchy z pierwszej klasy (Kacper Sobotka, Maja Sawicka, Gabrysia Miłkowska, Iga Pawłowska, Lena Pasik, Oskar Andrychowski, Amelia Osińska, Igor Babicki, Kacper Wakuła, Sebastian Giziński – wych. Małgorzata Brzozowska) recytowały wiersze Artura Oppmana Twoja Ojczyzna i Władysława Bełzy Ziemia rodzinna. Miały także ze sobą szczególne flagi – naszą polską narodową, flagę Sokołowa Podlaskiego i barwy województwa mazowieckiego.

Piękną pieśń – Modlitwę Armii Krajowej – wykonała z kolei Julia Praska, przy akompaniamencie p. Piotra Przeździeckiego. Towarzyszył nam także ważny symbol – sztandar sokołowskich struktur Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (aktualnie przekazany społeczności ZS nr 1 im. K. K. Baczyńskiego), przy którym asystę pełnili Sebastian Rytel, Dawid Rytel, Sandra Wyrozębska, Dominika Marchel, Julia Ambroziak i Kamila Wójcik.

W informatyczną stronę obsługi naszego spotkania zaangażował się natomiast Kacper Chomka i p. Andrzej Pijorek. Chcielibyśmy także podziękować pełnym zaangażowania Rodzicom Uczniów Naszej Szkoły (zwłaszcza z klasy pierwszej), którzy tego dnia nas wspomagali.

Tekst: Jacek Odziemczyk, Małgorzata Brzozowska

Zdjęcia:  A. Pijorek , B. Sawicka.