XVI Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne rozpoczęte!

foto: XVI Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne rozpoczęte! - DSC4422 300x218Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne to prawdziwy międzynarodowy festiwal kultur i tradycji krajów Europy środkowej i wschodniej. Bardzo szybko stał się jedną z największych i najbardziej znanych imprez folklorystycznych w naszym regionie. 

Tegoroczna, szesnasta edycja odbywa się pod hasłem „Powrót do źródeł”. Na sokołowskiej scenie zaprezentuje się siedem zespołów z różnych regionów Polski. Wśród nich znalazły się: Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Rzeszowskiego „Resovia Saltans”, Dziecięcy Zespół Regionalny „Orawianie”, Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Ruda”, Zespół Pieśni i Tańca „Roztocze” oraz reprezentanci Sokołowa Podlaskiego, Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” oraz „Mali Sokołowianie”. Tradycyjnie, pojawi się również zagraniczny gość – Regionalny Zespół Tańca Ludowego „Maguranka” ze Słowacji.

Inauguracja XVI Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych odbyła się 18 maja. Po uroczystej prezentacji przybyłych gości odbył się koncert znakomitego zespołu Vołosi.

Zespół ten wyznacza zupełnie nową, jakość na europejskiej scenie muzycznej. Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję usłyszeć ich na żywo powie, że ich muzyka brzmi znajomo, ale równocześnie przyzna, że słyszy coś podobnego pierwszy raz. „Vołosi” wymykając się wszelkim klasyfikacjom stworzyli absolutnie oryginalny styl muzyczny. Przekraczając granice instrumentów smyczkowych tworzą muzykę na wskroś nowoczesną i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy. Po jednej stronie stoją muzycy klasyczni, bracia Krzysztof i Stanisław Lasoniowie.

Instrumentaliści, na co dzień związani z Katowicką Akademią Muzyczną, którzy zawsze marzyli o improwizacji i którzy ponad wszystko ukochali ludowość wraz z jej spontanicznością, witalnością i pięknem. Z drugiej strony mamy wybitnych górali! To muzyka samouków, ale bynajmniej nie muzyka amatorska. Mają w sobie to coś, co zainspirowało świat sto lat temu, kiedy powstawał jazz. Zbigniew Michałek, Jan Kaczmarzyk i Robert Waszut wnoszą do zespołu nutę karpacką, a z nią mnogość muzycznych ekspresji.

Na przepięknych beskidzkich szczytach w towarzystwie nieograniczonych przestrzeni nastąpiło owo spotkanie, które ewoluuje po dziś dzień. Znakomity występ został nagrodzony owacjami na stojąco!

Czwartkowy koncert był tylko jedną z wielu atrakcji, które przygotowaliśmy dla mieszkańców Sokołowa Podlaskiego. W kolejnych dniach Zespoły odwiedzą sokołowskie szkoły gdzie zaprezentują swoje umiejętności młodzieży, a od godziny 14.00 ich prezentacje będą mogli podziwiać wszyscy mieszkańcy naszego miasta.

W sobotę czeka nas wielka gala finałowa, występy, doskonała muzyka i wielkie gwiazdy polskiej sceny muzycznej, a to wszystko w nowej lokalizacji – na trawniku przy Sokołowskim Ośrodku Kultury.

Nie możecie tego przegapić!