NSF: Prezentowali się na sokołowskiej scenie

foto: NSF: Prezentowali się na sokołowskiej scenie - DSC5402 300x199Drugi dzień zmagań festiwalowych Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych upłynął na prezentacjach umiejętności tanecznych i wokalnych młodych artystów. Na sokołowskiej scenie pojawiło się sześć grup z różnych stron Polski oraz przedstawiciele Słowacji.

Jako pierwszy wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Rzeszowskiego „Resovia Saltans”. „Tańczący Rzeszów”, bo tak w tłumaczeniu na polski brzmi nazwa tego zespołu, zdobył wiele nagród na festiwalach w Polsce i zagranicą. Kolejną występującą grupą był Zespół Pieśni i Tańca „Roztocze”. Zespół jest chlubą Tomaszowa Lubelskiego. Grupa na co dzień działa w Tomaszowskim Domu Kultury pod kierownictwem Stanisławy Kowalskiej. Jako trzeci na scenie pojawili się tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca „Nowa Ruda”, który od ponad czterdziestu lat działa w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie. Jedyna zagraniczna grupa tegorocznego festiwalu, czyli Regionalny Zespół Tańca Ludowego „Maguranka” ze Słowacji zakończyła gościnne prezentacje konkursowe. Dwa kolejne występy należały do gospodarzy, czyli przedstawicieli Sokołowa Podlaskiego. Na scenie pojawili się tegoroczni jubilaci, czyli „Mali Sokołowianie” oraz starsze grupy tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”.

Jak na festiwal przystało nie mogło zabraknąć jurorów, którzy bacznie obserwowali wszystkie poczynania młodych miłośników folkloru. W tym roku na fotelu jurorskim zasiedli: Wanda Wierzchowska – regionalistka, honorowy prezes Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego, dr Dariusz Skrzydlewski – sędzia konsultant Polskich Tańców Narodowych w formie towarzyskiej, komisarz Regionu Centralnego Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF. Kolejnymi ekspertami są: Stanisław Wiktor kompozytor, kierownik muzyczny i kierownik kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Igloopolanie” oraz Janusz Lidko choreograf kategorii „S”, specjalista od tańców z regionu Lubelskiego.

Wiadomo już, że każdy prezentujący się dzisiaj Zespół dostanie pamiątkową statuetkę, jednak zwycięzców XVI Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych poznamy dopiero w sobotę, 20 maja, podczas gali finałowej, na którą serdecznie Państwa zapraszamy.

Fot. Sokołowski Ośrodek Kultury / Janusz Mazurek