Październik w SP 1

Piknik naukowy

3 października uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w niezwykle ciekawym wydarzeniu – Jesiennym Pikniku Naukowym pod hasłem „Przyroda i ja”, który zorganizowało Stowarzyszenie „Nasza Jedynka”.

Przez trzy godziny dzieci uczestniczyły w spotkaniach i warsztatach, dzięki którym wzbogaciły swoją wiedzę na temat przyrody, historii, geografii i ekologii. Pracownicy Nadleśnictwa Sokołów Podlaski prezentowali różne gatunki drzew i krzewów, mówili o ich zastosowaniu, a także uczyli….wbijać gwoździe, co wzbudziło ogromny entuzjazm nie tylko chłopców. W czasie „Eko warsztatów” z panią Moniką Pajką uczniowie klas młodszych nauczyli się, jak w twórczy i pożyteczny sposób wykorzystać odpady. Do czasów prasłowiańskich przeniosła nas pani Honorata Safiej. Przybyła do Jedynki ze swoim „Mini muzeum historii”. Opowiedziała nam o życiu codziennym Słowian, pokazała ciekawe eksponaty znalezione w czasie wypraw archeologicznych. Kilku uczniów miało nawet okazję zmielić zboże na żarnach podobnych do tych, jakich używano przed wiekami.

Gościem specjalnym pikniku był pan Adam Wajrak, dziennikarz, fotograf, autor wielu książek. Zaprezentował uczniom wyjątkowe zdjęcia roślin i zwierząt, wielu z tych gatunków nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Przybliżył nam również życie w Puszczy Białowieskiej i warsztat pracy fotografa przyrody. Dowiedzieliśmy się np., że spotkanie z wilkami, wbrew obiegowym opiniom, wcale nie jest takie niebezpieczne.

Zwieńczeniem pikniku było rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Przyroda i ja”. Młodzi fotografowie wykonali niezwykłe zdjęcia pokazujące związek człowieka z naturą. Ich prace możemy oglądać w galerii na pierwszym piętrze szkoły. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.

Dodatkową atrakcją dnia był ekologiczny poczęstunek – każdy mógł skosztować pysznych jabłek, gruszek, śliwek i winogron.

Piknik naukowy cieszył się ogromną popularnością i dostarczył wielu wrażeń wszystkim jego uczestnikom. Bardzo dziękujemy członkom stowarzyszenia za zorganizowanie go dla nas.

Dzień Edukacji Narodowej

„Rok kalendarzowy, jak obliczono, liczy sobie 365 dni. Rok szkolny jest z całą pewnością krótszy niż rok kalendarzowy, ale jeszcze nigdzie na świecie nie obliczono dokładnie, ile dni powinien w sobie mieścić. W tej sprawie są dwa stanowiska: nauczyciele twierdzą, że rok szkolny jest za krótki, bo nie mieści się w nim program nauczania, a uczniowie twierdzą, że rok szkolny jest za długi, ponieważ program nauczania nie mieści się w ich głowach.
Mimo niezgodności poglądów w sprawie liczby dni, które powinny się mieścić w roku szkolnym, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie są zgodni co do jednego, że najmilszym wydarzeniem w roku szkolnym jest Dzień Nauczyciela.” – tymi słowami rozpoczęła się w naszej szkole akademia z okazji tego święta. W tym roku obejrzeliśmy kilkanaście scenek z życia przeciętnego ucznia, przyjrzeliśmy się jego radościom i troskom. Członkowie szkolnego kółka teatralnego pokazali je w niezwykle ekspresywny sposób, rozbawiając widownię, która wspólnie z nimi śpiewała i tańczyła. Po części kabaretowej przyszedł czas na życzenia i podziękowania od samorządu i Rady Rodziców. My również się do nich dołączamy.

PROJEKT „CZYSTA RZEKA”

Już od kliku lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie ekologiczno-historycznym, którego celem jest m.in. poznanie dawnej historii naszego regionu. W październiku odbyły się warsztaty, w których brali udział uczniowie klas 4a i 5b. Pierwsza ich część miała miejsce w parku nad rzeczką Cetynią. Dzieci porządkowały ten teren, ucząc się właściwej segregacji odpadów. Druga część warsztatów odyła się w Niewiadomej, na wałach będących pozostałością dawnego grodu Jaćwingów. Prowadzący przybliżył im życie codzienne przedsłowiańskich mieszkańców tych ziem, pokazał nawet, jak się piecze podpłomyki. Uczniowie pobawili się także w poszukiwaczy skarbów – szukali zakopanych monet. Dzieci dowiedziały się również, jak badać właściwości wody. Warsztaty były tak ciekawe, że ich uczestnikom nie przeszkadzała nawet nie najlepsza w tych dniach pogoda.

„KUCHCIKOWO”

Przy świetlicy w naszej szkole działa kółko kulinarne „Kuchcikowo”. Pod kierunkiem pani Kasi Bindas młodzi adepci sztuki kulinarnej przygotowują ciekawe potrawy. W drugą niedzielę października mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w czasie warsztatów zorganizowanych przez Nadleśnictwo Sokołów Podlaski”Mini turniej smaków”. Nasi młodzi kucharze przygotowywali przystawki – hamburgery z jelenia i roladki z sarny oraz deser – gofry. Żałujemy, że nie możemy skosztować tych przysmaków.

WYCIECZKI, ACH WYCIECZKI….

Wycieczek ciąg dalszy. Klasy siódme pojechały do Lublina, gdzie zwiedzały Starówkę i Majdanek i bawiły się na paintballu laserowym. Pierwszaczki poznały tajemnice zamku w Liwie, a uczniowie klasy trzeciej uczyli się w Drohiczynie przygotowywać regionalne potrawy. Klasy piąte pojechały do Siedlec, gdzie w Muzeum Diecezjalnym podziwiały m.in. słynne dzieło El Greco. Każdy wyjazd dostarcza nam niezapomnianych wrażeń i czekamy na następne.

Autor tekstu i zdjęć: uczniowie i nauczyciele SP 1