Spektakl ekologiczny „Kolory miasta”

dzieci na widowni spektaklu

20 maja 2024 r. w Sali kinowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim zostało zrealizowane niezwykłe przedstawienie ekologiczne dla dzieci zatytułowane: „Kolory miasta”.

W jednodniowym cyklu trzech spektakli teatralnych wzięło udział większość przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Miasta. Spektakl teatralno – ekologiczny pt. „Kolory miasta” miał na celu podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci (oddziaływanie na wrażliwość i percepcję wyobraźni).

Spektakl miał formę wesołej, wspólnej zabawy z dziecięcą publicznością. Oprócz walorów artystycznych spektakl zawierał także bogate treści wychowawcze. Przedstawienie miało charakter show opartego na zagadkach ekologicznych, pełnego treści proekologicznych, zachęcającego do zmniejszenia konsumpcjonizmu i utrwalającego prawidłowe nawyki ekologiczne, takie jak m. in. segregacja odpadów, ekologiczne ogrzewanie domów, oszczędzanie wody. W spektakl wplecione będą też treści związane z tematem smogu, niskiej emisji i ochrony powietrza.

Przedstawienie uświadamiało również dzieciom główne przyczyny powstawania smogu, a także jego szkodliwość dla naszego zdrowia oraz miało na celu zmotywowanie najmłodszych do walki o to, żeby powietrze, którym oddychamy, było czyste. Wszystkie utwory są śpiewane przez aktorów na żywo. Widzowie włączeni byli w fabułę spektaklu – aktywnie w niej uczestnicząc, śpiewając i tańcząc z bohaterami spektaklu.

Spektakle teatralno – ekologiczne stanowią najlepszą formę edukacji ekologicznej wśród najmłodszych, gdyż znakomicie utrwalają i poszerzają wiedzę na temat ochrony powietrza oraz walki z niską emisją, a także zachęcają do walki z problemem zanieczyszczeń powietrza.