Narodowe Święto Niepodległości 2023

Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski podczas wystąpienia pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego
foto: M. Tomaszewski

11 listopada 2023 obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Jak co roku uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Św. Jana Bosko, po której zebrani udali się na uroczystość patriotyczną pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego. Głos zabrał Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula. Następnie delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem.

Szanowni Państwo, drodzy mieszkańcy,

Po raz kolejny mam zaszczyt i przyjemność spotkać się z Państwem tu, pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego, by wspólnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości. To dzień, który łączy nas, Polaków, w poczuciu wspólnoty i solidarności. Dziś w szczególny sposób nasze myśli zwracają się w stronę historii, tożsamości narodowej i niestrudzonej walki pokoleń naszych rodaków o wspólną sprawę. To dzięki ich ofierze z krwi jest nam dziś dane cieszyć się tym najcenniejszym darem – wolnością. By zachować ją dla nas i dla przyszłych pokoleń, musimy stale pamiętać o bohaterach narodowych, o żołnierzach niezłomnych, o powstańcach i partyzantach. O tych, którzy bili się o niepodległość Polski na wszystkich frontach świata i tych, którzy walczyli o suwerenność i demokrację w czasach komunizmu.

W ostatnim czasie bardziej niż kiedykolwiek w najnowszej historii uświadamiamy sobie, że nie wszędzie na świecie panuje pokój i harmonia. Nie wolno nam zapomnieć o naszych przyjaciołach, którzy walczą lub cierpią z powodu trwających działań wojennych na Ukrainie, a także o tragicznych i głęboko niepokojących wydarzeniach na Bliskim Wschodzie. O wszystkich ludziach, którzy potrzebują naszej pomocy i wsparcia. O tych, którzy codziennie płacą najwyższą cenę za brak pokoju.

Niech ten dzień będzie dla nas okazją do refleksji nad wartością niepodległości i odpowiedzialnością za losy naszego kraju. Niech stanie się źródłem inspiracji do dalszej pracy na rzecz rozwoju naszego miasta i kraju. Niech będzie dla nas symbolem jedności i solidarności narodowej.

Serdecznie dziękuję wszystkim Państwu za przybycie, życząc zdrowia, spokoju i dostatku na dziś i na nadchodzące lata.

XII Bieg Niepodległości

Tymczasem w Parku Przemysłowym po raz dwunasty wystartował Sokołowski Bieg Niepodległości. Zmagania trwały od godziny 12:30.