Dzień Miłośników Książek

Przedszkolaki siedzące na podłodze w różnokolorowych koszulkach. W rękach trzymają okrągłe poduszki w kolorze zgodnym z koszulką. W tle stoją panie, trzymając przed sobą ramy do obrazów, przez co wyglądają jak fotografia portretowa w ramce. Dziewczynka z przodu trzyma w rękach filmowy klaps.

Sierpniowe święto w postaci Dnia Miłośników Książek stwarza okazję do refleksji nad tym jak zachęcić najmłodszych do sięgania po literaturę. Najlepiej własną postawą dawać taki przykład. Wtedy widok dorosłego spędzającego czas na czytaniu książki wcale dziecka nie dziwi.

A co się stanie jeśli zwiększymy skalę działań praktycznych z użyciem książki, do których zachęcimy nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz wczesnoszkolnego; ich rodziców oraz uczniów i przedszkolaki?

Tego zadania podjęli się pasjonaci tej dziedziny. Tak oto zrodził się pomysł na projekt dla dzieci „Magiczna podróż po literaturze przedszkolaków”, gdzie placówkami inicjującymi działania zostały Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej Filia w Sokołowie Podlaskim wraz z Miejskim Przedszkolem nr 5 im. Kubusia Puchatka w Sokołowie Podlaskim. W ten sposób powstało rozwiązanie szyte na miarę potrzeb.

Wspólny projekt zakładał cykliczne spotkania w grupach przedszkolnych odnoszące się do kalendarza świąt nietypowych. Prowadząca warsztaty z dziećmi bibliotekarka, Renata Jaroszewska rozwijała wyobraźnię dzieci, odkrywając przed nimi zaskakujące podejście do tematu książek.

  • We wrześniu sześciolatki z grupy Smerfy wybrały się na wycieczkę do siedziby Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej Filii w Sokołowie Podlaskim. Na miejscu starszaki miały okazję zapoznać się z książkami nietypowymi zgromadzonymi w kolekcji magicznych książek.
  • Dzień Kropki przypadający również we wrześniu stworzył okazję do spotkania z książką „Naciśnij mnie”. Tego dnia żywiołowe Smerfy postanowiły ożywić treść opowiadania i pod czujnym okiem pasjonatów oraz realizatorów projektu bibliotekarki Renaty Jaroszewskiej oraz nauczyciela wychowania przedszkolnego Anny Przesmyckiej-Krysiak nagrać film pod tym samym tytułem. Wspólne nagranie na długo pozostało w sercach dzieci.
  • W listopadzie powód do wspólnego spotkania stwarzał Dzień Postaci z Bajek. To święto obchodziła cała społeczność MP5 odbywając warsztaty, których bohaterem był Czerwony Kapturek. Najmłodsi poznali jego różne oblicza.
  • Przygotowania do świąt bożonarodzeniowych szły pełną parą za sprawą Renaty Jaroszewskiej, która zabrała Smerfy w „Świąteczną podróż po literaturze”. Wtedy życzenia dzieci odnośnie propozycji upominków od św. Mikołaja uległy znacznej zmianie. Dzięki temu na liście wymarzonych prezentów znalazły się setki tytułów książek dla dzieci.
  • W kwietniu sześciolatki obchodziły Dzień Książek dla dzieci. Bo kreowanie mody na czytanie wśród najmłodszych stało się specjalnością grupy Smerfy. A gdy możesz przejść się po czerwonym dywanie z książką w formie torebki to dopiero szyk i najnowszy krzyk mody.
  • Początek maja stanowił okazję do wspólnego świętowania Dnia Bibliotekarza oraz Bibliotek. W ramach podsumowania projektu miało miejsce uroczyste pasowanie na czytelnika połączone z odebraniem pamiątkowych dyplomów. Smerfy dzieliły się także swoimi przemyśleniami dotyczącymi przeżytych przedsięwzięć oraz ich wspomnieniami tych, które były najbliższe ich sercu.

Niespodzianką dla przedszkolaków, która wieńczyła blisko półtoraroczny projekt stanowiła inicjatywa pod nazwą „Mobilna Biblioteka”. Inicjatywa polegała na tym, by ze specjalnie wyselekcjonowanego zbioru książek dla dzieci mogły one wybrać książkę, która przeczytają wspólnie z rodzicami w domu. A w kolejnym tygodniu zdecydować się na drugą pozycję książkową. To bardzo umocniło rozpoczęty wcześniej proces zachęcania dzieci do sięgania po literaturę, jak również aktywnego zaangażowania w nią rodziców sześciolatków.

We wcześniejszym roku szkolnym ówczesne pięciolatki miały okazję poznać czym jest teatrzyk Kamishibai i pochylić się nad tym, w jaki sposób książki czytają osoby niewidome. A to za sprawą niezwykłego warsztatu „Czytam dotykiem”.

Skala działań okazała się być ogromna. To właśnie dowodzi jak wiele pomysłów na wspólne działania może się zrodzić, gdy spotkają się pasjonaci. Zatem nasz przepis na udany projekt edukacyjny to pasja realizatorów, wyobraźnia oraz entuzjazm i zaangażowanie najmłodszych.

Projekt w nieco krótszej wersji realizowało również Miejskie Przedszkole nr 3 w tym grupa Biedronki na czele z wychowawczyniami Barbarą Skłodowską i Alicją Złotkowską.

Bardzo cieszymy się, że skala działań zwiększa się, a założony cel jakim jest promowanie czytelnictwa jest realizowany w stu procentach.