Reportaż o sokołowskiej cukrowni

Powstanie reportaż o cukrowni w Sokołowie Podlaskim. Poszukiwani są chętni do udzielenia wywiadów, opowieści o pracy i życiu towarzyskim pracowników i osób związanych z cukrownią.

„Projekt jest akcją społeczną popularyzującą wiedzę o historii miasta Sokołów Podlaski, a w szczególności funkcjonowania sokołowskiej cukrowni, życia mieszkańców, pracowników zakładu, które toczyło się wokół niej. W ramach projektu chcemy zebrać wspomnienia, opowieści, anegdoty związane z tą częścią historii miasta, która dla starszych mieszkańców stanowi powód do dumy, wspomnienie czasów aktywności zawodowej, pracy w prężnie działającym zakładzie pracy. Tytuł zadania nawiązuje do Klubu „Cukrownik”, który funkcjonował przy zakładzie pracy i organizował życie kulturalne pracowników cukrowni” – mówi Katarzyna Szczecińska z Fundacji Kulturalna Turystyka.

Projekt zakłada przeprowadzenie dziesięciu wywiadów z dawnymi pracownikami cukrowni, montaż filmu – reportażu i jego premierę na żywo oraz on-line na kanale fundacji na YouTube. Premierze filmu będzie towarzyszyła wystawa eksponatów, zdjęć, przedmiotów, pamiątek związanych z cukrownią.

Zapraszamy:

  • mieszkańców miasta Sokołów Podlaski i okolic,
  • dawnych pracowników cukrowni, wszystkich szczebli,
  • pasjonatów historii regionu,
  • osoby, które chcą opowiedzieć jak wyglądała praca, funkcjonowanie zakładu pracy i życie wokół sokołowskiej cukrowni.

Szukamy również eksponatów do wystawy o historii cukrowni:

  • świadectwa pracy,
  • dyplomy,
  • narzędzia,
  • odznaczenia,
  • fotografie zrobione na terenie zakładu i osiedla „Cukrownia”,
  • etykiety, opakowania po cukrze.

Historia cukrowni w Sokołowie Podlaskim sięga XIX-wieku, kiedy Elżbieta z Lorentzów Hirschmann zainicjowała budowę cukrowni. W celu uruchomienia cukrowni H. założyła w 1845 r. spółkę. Umowa z 2 XI 1845 oficjalnie powołała Fabrykę Cukru z Buraków i Rafinerię na wydzielonych gruntach majątku Przeździatka. ( obecnie teren miasta Sokołów Podlaski). Cukrownia rozpoczęła pracę w 1846 r. i przez kilka lat była największym takim zakładem na terenie Król. Polskiego.

Po drugiej wojnie światowej rozpoczęto odbudowę cukrowni, która była prężnie działającym przedsiębiorstwem o okresie PRL, aż do zamknięcia w 2004. Wielu obecnych mieszkańców miasta i ich rodzin pracowało w cukrowni, wokół niej tętniło życie, istniała przychodnia, sklep, klub dla pracowników, osiedle mieszkaniowe oraz hotele pracownicze. Najmłodsze pokolenie nie zna jednak tej części historii miasta. Historia cukrowni nie została spisana, a jeszcze wielu pracowników tego zakładu żyje i mogłoby opowiedzieć o funkcjonowaniu nie tylko samego zakładu, ale życia ludzi wokół. W ramach zadania chcemy zebrać i udostępnić wspomnienia dawnych pracowników cukrowni, aby móc przekazać tę historię dalej.

Cele projektu:

  • zachowanie od zapomnienia historii życia mieszkańców związanych z sokołowską cukrownią,
  • edukacja kulturowa – zwrócenie uwagi na przemiany gospodarcze i życie codzienne mieszkańców na przestrzeni lat,
  • popularyzacja wiedzy o historii miasta wśród mieszkańców, w szczególności o sokołowskiej cukrowni.

Dodatkowe informacje:

Wszystkie materiały, nagrania audio i video wywiadów zostaną udostępnione bezpłatnie w Pracowni dokumentacji dziejów miasta Sokołów Podlaski przy Miejskiej Bibliotece Publicznej. Każda osoba chcąca zgłębić wiedzę i skorzystać z materiałów źródłowych będzie mogła to zrobić.

Film video, który będzie zbiorem fragmentów wywiadów zostanie udostępniony na kanale YouTube fundacji, social mediach i na stronie organizatora.

Projekt „Klub Cukrownik” Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Partnerem projektu jest  Samorząd Województwa Mazowieckiego. Mazowsze serce Polski.

O Organizatorze:

Fundacja Kulturalna Turystyka z siedzibą w Sokołowie Podlaskim, założona w 2022 roku przez Katarzynę Szczecińską, sokołowiankę, socjolożkę i animatorkę kultury.  Fundacja powstała, aby podejmować nieszablonowe działania kulturalne i turystyczne w Sokołowie Podlaskim i okolicach. Celami fundacji są m.in: rozwijanie kultury, nauki, edukacji i przedsiębiorczości oraz społeczeństwa obywatelskiego, edukacja kulturalna, rozwój kapitału społecznego, stymulowanie kreatywności, twórcza aktywizacja społeczności, zachowanie wartości dziedzictwa kulturowego: lokalnego, regionalnego, narodowego i europejskiego. Rozwój turystyki w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Polski wschodniej i powiatu sokołowskiego.

Kontakt:

Katarzyna Szczecińska
Prezes Fundacji Kulturalna Turystyka
tel. 511987560

kulturalnaturystyka.kontakt@gmail.com

Plakat projektu. Zawiera wybrane informacji spośród tych znajdujących się w tekście powyżej.