Oczyszczacze powietrza dla miejskich przedszkoli i żłobka

logotyp Mazowsze dla czystego powietrza i Mazowsze serce Polski

Do sokołowskich miejskich przedszkoli i żłobka trafiły oczyszczacze powietrza, zakupione przez Miasto Sokołów Podlaski w ramach realizacji zadania pn. „Zakup profesjonalnych oczyszczaczy powietrza dla wszystkich przedszkoli miejskich i żłobka na terenie Miasta Sokołów Podlaski” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Oczyszczacze powietrza trafiły do jednostek: Miejskie Przedszkole nr 2, Miejskie Przedszkole nr 2 – oddział przy ul. Repkowskiej 3 w Sokołowie Podlaskim, Miejskie Przedszkole nr 3, Miejskie Przedszkole nr 4, Miejskie Przedszkole nr 5, Żłobek Miejski w Sokołowie Podlaskim.

Po zamontowaniu oczyszczaczy jakość powietrza w salach przedszkolnych ulegnie znacznej poprawie. Przekazane urządzenia wyposażone zostały w technologię, która zapewnia usuwanie smogu, alergenów, roztoczy, bakterii wirusów i rekomendowane są do pomieszczeń, w których dłużej przebywają dzieci. Najmłodsi mieszkańcy są najbardziej narażeni na choroby oraz skutki zanieczyszczonego powierza, ponieważ ich układ odpornościowy dopiero się rozwija.

Oczyszczacze są dostosowane do potrzeb typowej sali przedszkolnej. W ciągu każdej godziny są w stanie dwukrotnie przefiltrować całe powietrze w pomieszczeniu. Dodatkowo wyposażono je w wysokiej klasy filtry HEPA, które wychwytują pyły i szkodliwe dla zdrowia substancje oraz alergeny. Dzięki temu najmłodsi mają szansę ustrzec się przed smogiem i problemami zdrowotnymi związanymi z zanieczyszczonym powietrzem w tym m.in. alergią.

Niewątpliwie jest to kolejny zdecydowany krok Miasta Sokołów Podlaski w stronę walki z zanieczyszczeniami powietrza, który pozwoli najmłodszym oddychać czystszym powietrzem.

Oczyszczacze powietrza w przedszkolach, to także jedno z działań, które ma także wymiar edukacyjny. Dofinansowujemy także wymianę starych urządzeń grzewczych i prowadzimy akcje informacyjne, spektakle teatralno – ekologiczne dla najmłodszych poruszające temat niskiej emisji. Oczyszczacze powietrza dla każdej z 6 placówek, to nie tylko lepsze powietrze dla najmłodszych, ale również zwrócenie uwagi dorosłym, by zaczęli przykładać większą wagę do stosowanego w ich domach źródła ogrzewania.

Mamy nadzieję, że zastosowanie oczyszczacza powietrza pozytywnie wpłynie na samopoczucie i zdrowie maluchów w czasie pobytu w przedszkolu, a budzenie świadomości istnienia problemu pozwoli wypracować i podjąć odpowiednie rozwiązania mające na celu poprawę jakości powietrza, którym oddychamy.

Zadanie pn. „Zakup profesjonalnych oczyszczaczy powietrza dla wszystkich przedszkoli miejskich i żłobka na terenie Miasta Sokołów Podlaski” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Marta Leśniczuk