Spektakl teatralno-ekologiczny „Ekonolulu” w SOKu

3 aktorów przebranych za bocianów na scenie widowiskowej

14 listopada 2022 r. w Sali kinowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim zostało zrealizowane niezwykłe przedstawienie ekologiczne dla dzieci zatytułowane: „Ekonolulu”.

W jednodniowym cyklu trzech spektakli teatralnych wzięły udział wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe z terenu Miasta. Spektakl teatralno – ekologiczny pt.„Ekonolulu” miał na celu podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci (oddziaływanie na wrażliwość i percepcję wyobraźni).

Spektakl miał formę wesołej, wspólnej zabawy z dziecięcą publicznością. Oprócz walorów artystycznych spektakl zawierał także bogate treści wychowawcze. Przedstawienie miało charakter interaktywnego spektaklu o tematyce ekologicznej przypominającego najmłodszym jak ważny jest szacunek wobec przyrody. Podczas spektaklu widzowie uczestniczą w podniebnej podróży, której celem jest wymarzona ekologiczna kraina – Ekonolulu. Zanim jednak tam dotrą do celu, uczą się, jak należy segregować odpady, poznają zasady zero waste, a także sposoby ochrony powietrza. Przedstawienie ma charakter show, opartego na autorskich piosenkach Teatru Kultureska. Wszystkie utwory są śpiewane przez aktorów na żywo. Widzowie włączeni zostają w fabułę spektaklu – aktywnie w niej uczestniczą, śpiewają i tańczą z bohaterami spektaklu.

Spektakle teatralno – ekologiczne stanowią najlepszą formę edukacji ekologicznej wśród najmłodszych, gdyż znakomicie utrwalają i poszerzają wiedzę na temat ochrony powietrza oraz walki z niską emisją oraz zachęcają do walki z problemem zanieczyszczeń powietrza.

Marta Leśniczuk