Chór Kameralny KOE działający w Sokołowskim Ośrodku Kultury wydał swoją pierwszą płytę pt. Auxilium Christianorum. To znakomite podkreślenie obchodzonego w tym roku 5-lecia Chóru. Promocja płyty odbyła się w środę 17 listopada w Restauracji Podlaskiej Chabry&Maki.
W spotkaniu uczestniczyły władze miasta, przedstawiciele instytucji oraz firm wspierających działalność Chóru, a także bliscy i przyjaciele.
Pięknym prezentem na piąte urodziny naszego Chóru jest niewątpliwie wydanie pierwszej płyty! – cieszą się Chórzyści. Jesienią tego roku zrodziło się wydawnictwo, owoc pracy i niezwykłego, twórczego naszego zaangażowania – dodają.
Biorąc tę płytę do ręki natychmiast czujemy jej ciężar, co może tylko świadczyć o tym, ile kosztowało nas pracy, ile mamy w sobie różnych emocji związanych z jej powstaniem – opowiadają z nutą wzruszenia.
Na płycie znajdują się utwory trzech polskich kompozytorów: Feliksa Rączkowskiego, Mariana Sawy i Michała Sławeckiego – profesora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Trzy współczesne kompozycje muzyki chóralnej (łącznie 14 utworów), w tym absolutną premierę dzieła skomponowanego w czerwcu bieżącego roku.
Nie ma sztuki bez miłości, bez zachwytu i oddania. Nic w sztuce nie powstaje bez wyrzeczeń, bez trudu i znoju. Te dwa oblicza łącznie stanowią codzienność, która poprzedza każde wyjście na scenę, każde oklaski i słowa uznania. Nic wartościowego nie powstaje bez poświęcenia, ale prawdziwa pasja jest jego warta! Owszem, czasem przychodzi znużenie, czasem pojawia się pytanie: czy warto? Niekiedy sił już nie starcza, a rozmaite problemy piętrzą się bez końca. Bywają momenty, kiedy ma się dość… Jednak zaraz potem znów pojawia się jakaś niezwykła iskra, która zapala na nowo to, co już było chłodne. I nagle po raz tysięczny okazuje się, że nie możesz żyć bez muzyki – napisał we wstępie wydawnictwa Auxilium Christianorum, zawierającego płytę, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński.
Projekt rozpoczął się w 2019 roku. Pierwsze nagrania miały miejsce w lipcu, kolejne w sierpniu 2020 roku, zaś ostatnie w lipcu 2021 roku.
Nagrań dokonano w kościele salezjańskim pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lutomiersku – kościele przyklasztornym słynnych Salezjańskich Szkół Muzycznych.
Wybór miejsca, podobnie jak wybór materiału muzycznego nie był przypadkowy, gdyż cały projekt ściśle wiąże się z salezjańskimi ośrodkami kształcenia muzycznego w Polsce – podkreśla absolwentka tejże szkoły Aneta Mroczek dyrygent i założyciel Chóru, dyrektor artystyczny projektu.
Każde z obecnych na płycie dzieł, a także sam jej tytuł, oddaje ducha tego wyjątkowego projektu muzycznego, w którym wspólnie możemy odkryć, poprzez muzykę, bogactwo muzyki sakralnej.
Mamy nadzieję, że słowa zawarte w treści wydawnictwa oraz piękne utwory będą zachętą do sięgnięcia po nasz krążek i wtopienia się razem z nami w tę niezwykłą, pełną emocji materię dźwięków i barw – zachęcała przybyłych na tę uroczystość gości dyrygent Chóru.
Wśród gości był również Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula, który skierował do Dyrygent oraz Chóru wiele ciepłych słów uznania, serdecznie pogratulował całemu zespołowi, podziękował za godne reprezentowanie Miasta Sokołowa Podlaskiego, życzył dalszego rozwoju i kolejnych sukcesów. Przyznał, że w zaciszu swojego domu już wysłuchał całej płyty i głęboko go wzruszyła.
Na zakończenie spotkania promującego pierwszą płytę Chór wykonał część Sanctus z Mszy Michała Sławeckiego.
Chór Kameralny KOE wraz z dyrygent Anetą Mroczek pragną podziękować wszystkim osobom o wielkim sercu, firmom, instytucjom. Dzięki ich wsparciu możliwe było wydanie płyty. Są nimi:
- Karolina Sokół – franczyzobiorca Mc’Donalds Sokołów Podlaski
- Jarosław Bolesta – firma AutoPodlasie
- Zbigniew Seroczyński – firma POLSERO
- Piotr Żebrowski – Prezes Powiatowego Banku Spółdzielczego w Sokołowie Podlaskim
- Tomasz Twardowski – Słoneczna Motoryzacja
- firma Rosy Orange Car Dealership z Los Angeles
- Izabela i Artur Jeżowscy – Salon Optyczny Artur Jeżowski
- Sylwester Jabłoński – firma Parkiety Jabłoński
- Zbigniew Bocian – Prezes Przedsiębiorstwa Usług Inżynieryjno-Komunalnych w Sokołowie Podlaskim
- Danuta Kalinowska – firma DAIR
- Alicja i Piotr Iwanowicz – firma EDCOM
- Agnieszka Tomaszewska – Kancelaria Finansowo-Ubezpieczeniowa
- Izabela Pogorzelska – Multiagencja Ubezpieczeniowa
- Robert Parzonka – Akademia Piłkarska
- Dariusz Smuniewski – DarGaz
- Marek Banasiuk – Elmonter
- Ryszard Niewiadomski – MOTIR-ABS
- Wojciech Sawicki – Sawhal
- Adela i Tomasz Kaniuk – Agropest.
Honorowy patronat niniejszej płyty objęli:
- Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Piotr Sawczuk, ordynariusz drohiczyński
- Maria Koc – Senator Rzeczpospolitej Polskiej
- Bogusław Karakula – Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski
- Marcin Celiński – Dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury.
Patronat medialny nad wydawnictwem objęło Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24.pl.
Pięknie wydaną nową płytę Auxilium Christianorum można już nabyć w punkcie informacji Sokołowskiego Ośrodka Kultury oraz w Informacji Turystyczno-Kulturalnej Wielki Gościniec Litewski Stacja Sokołów.
Gorąco zachęcamy wszystkich, nie tylko miłośników muzyki poważnej, do nabycia tej płyty, bowiem jest to rzecz naprawdę wyjątkowa dla Sokołowskiej Kultury.