Obchody święta niepodległości

W czwartek 11 listopada mieszkańcy Sokołowa Podlaskiego spotkali się pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego, by uczcić Narodowe Święto Niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się mszą święta w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele p.w. św Jana Bosco. Po mszy uczestnicy, poprzedzani przez poczty sztandarowe, udali się pod Pomnik Czynu Niepodległościowego. Po wysłuchaniu Mazurka Dąbrowskiego, głos zabrali Burmistrz Miasta, p. Bogusław Karakula i Senator RP p. Waldemar Kraska.

Wystąpienie Burmistrza Miasta:

Burmistrz Miasta Bogusław Karakula podczas wystąpienia na uroczystości obchodów Narodowego Święta Niepodległości 2021 w Sokołowie Podlaskim

Szanowni Państwo,

Spotykamy się tutaj w dniu Narodowego Święta Niepodległości, by jak co roku przypomnieć długą i krętą drogę Polaków do odzyskania niepodległości. By oddać hołd tym, którzy na ołtarzu sprawy narodowej przelewali krew i oddawali życie. To dzięki ich ofierze możemy dziś cieszyć się życiem w wolnej i suwerennej Rzeczpospolitej. Jednak stając dziś pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego, musimy mocniej niż kiedykolwiek zdawać sobie sprawę, że radość Polaków świętujących w 1918 roku poprzedziły 123 lata zniewolenia. Że wolność nie jest dana raz na zawsze.

Dziś znów przychodzi nam żyć w niespokojnych czasach. Opresyjny reżim ze wschodu, walcząc o utrzymanie władzy we własnym kraju, eskaluje napięcie na granicy Unii Europejskiej. Przy naszej wschodniej rubieży trwa stan wyjątkowy i nikt nie wie co przyniosą najbliższe dni i godziny. W tym czasie bardziej niż kiedykolwiek w najnowszej historii musimy zjednoczyć się we wspólnym celu, w duchu zgody narodowej.

Zagrożenie ze strony agresywnego sąsiada nie jest jedynym, jakiemu musimy dziś stawić czoło. Od początku pandemii COVID-19 zmarło z jej powodu ponad 30 tysięcy Polek i Polaków. Dziś, podczas czwartej fali zarazy, każdego dnia z przyczyn związanych z wirusem umiera ponad 200 osób. To szokujące liczby. To tysiące tragedii, których można i trzeba było uniknąć. Szczepienie przeciw COVID-19 to w tej chwili jedyny dostepny nam sposób walki z wirusem. Odmawiając przyjęcia szczepionki, w imię jakiejś bliżej niesprecyzowanej wolności jednostki lub irracjonalnych obaw, zagrażamy nie tylko własnemu życiu i zdrowiu, ale też narażamy rodzinę i całe nasze otoczenie. Pamiętajmy, że „wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka”. Szczepmy się!

Serdecznie dziękuję wszystkim Państwu za dzisiejszą obecność tutaj. Życzę zdrowia i spokoju nie tylko w dniu narodowego święta.

Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Głos zabrali Starosta Sokołowski p. Elżbieta Sadowska i Przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego, p. Jacek Odziemczyk.

Na zakończenie uroczystości wystąpił zespół „Szara Band” z Zespołu Szkół Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego.

foto:  - 222
Życzenia z miasta partnerskiego Dubno na Ukrainie.