Pomagamy psiakom i kotom

Pomagamy psiakom i kotom


Rada Miasta, jak co roku, uchwaliła Program Opieki nad Bezdomnymi Zwierzętami na 2020 r. Nowością w programie jest dokarmianie wolno żyjących kotów w okresie zimowym.
Wprowadzenie zmian spowodowały uwagi kierowane przez mieszkańców. Dostawaliśmy sygnały o potrzebach. Mieszkańcy dokarmiali koty sami, za własne pieniądze. Wychodząc naprzeciw ich zapotrzebowaniu, latem zbieramy karmę. Zbierają ją szkoły i przedszkola. W okresie zimowym, miasto ją od nich odbierze i przekaże dokarmiającym.
Koty wolnożyjące można najczęściej spotkać w blokowiskach, gdzie jest dostęp do altanek śmietnikowych.
Systematycznie poprawiają się warunki w Miejskim Schronisku. Liczący ok 260 metrów kwadratowych wybieg dla psów, który powstał tam niedawno, kosztował niecałe 27 tys. zł. Udało się także kupić osiem nowych kojców. Koszty budowy zostały pokryte ze zbiórki prowadzonej przez wolontariuszy i Fundację Sarigato – Karmimy Psiaki. To fundacja, która na mocy podpisanej umowy zbiera dla naszego schroniska 1 proc. podatku.
Półroczna akcja na rzecz schroniska, prowadzona w mediach i na ulicach miasta, przyniosła efekty Udało się uzbierać sporo. Sokołowianie okazali dobre serca a warunki życia naszych czworonożnych przyjaciół poprawiły się.
Pamiętajmy, że najskuteczniejszą metodą zwalczania bezdomności zwierząt jest sterylizacja i kastracja. Akcja sterylizacji jest prowadzona na bieżąco. Każdy, kto zdecyduje się ze schroniska bezdomnego psa czy kota, może liczyć na 100 proc. sfinansowanie zabiegu kastracji lub sterylizacji, od miasta. Jeżeli ktoś ma własne zwierzę, także może liczyć na pomoc. W takich wypadkach dofinansowanie wynosi 50 proc. Zainteresowanie wsparciem kastracji jest duże – ok 40 zwierząt w ciągu roku.
Apelujemy do ludzi o dobrych sercach! Pamiętajcie o naszym schronisku. Na pilną wymianę czeka jeszcze 5 kojców.