Jest wybieg, są kojce, a pieniądze wciąż potrzebne

Schronisko w Sokołowie

Miejskie Schronisko w Sokołowie Podlaskim rozwija się.
Dzięki systematycznej pracy wolontariuszy, warunki, w jakich przebywają psy, poprawiają się. Władze miasta są wdzięczne za każdą pomoc w tym zakresie.
Długo oczekiwany wybieg pojawił się na przełomie listopada i grudnia 2019. Został ogrodzony, część została wyłożona betonową kostką, na części została nawierzchnia gruntowa.
Zbudowany wybieg pozwala na zażywanie ruchu przez pieski, w czasie jakim oczekują na nowe domy.
Większość kosztów jego budowy pokryła krakowska Fundacja „Sarigato karmimy psiaki”. Miasto ma z nią podpisane porozumienie o współpracy. Fundacja zbiera 1 proc. podatku z PIT na rzecz sokołowskiego schroniska. Fundacja pomaga miastu, które nie może prowadzić zbiórki 1% podatku PIT.
Mimo, że większość kosztów budowy wybiegu została pozyskana z tego źródła, sporo udało się uzbierać wolontariuszom, od mieszkańców. Miasto utworzyło konto, aby ludzie dobrej woli mogli przelewać pieniądze na schronisko i pomoc bezdomnym psiakom. Z tego źródła udało się pokryć ok. 40 proc. kosztów budowy.
Udało się wymienić osiem kojców. Koszt wyniósł 24,5 tys. zł. Kojce są większe, ocynkowane i estetyczne a wszystko po to, żeby pieski miały lepsze warunki pobytu w schronisku.
Budowa kojców została pokryta w ok. 90 proc. ze zbiórki 1% podatku PIT. Pozostałe środki zebrali wolontariusze.
Wybieg i kojce to dopiero początek. Rozpoczyna się nowa akcja bardziej efektywnego zbierania datków na bezdomne zwierzęta.
Na terenie miasta pojawił się baner zachęcający do zbierania pieniędzy.
Również na stronie Urzędu Miasta Sokołów Podlaski opublikowane są informacje dotyczące zbiórki 1%. Miasto zachęca do przekazania 1% na rzecz schroniska w Sokołowie Podlaskim i zaangażowania się w szukanie domów dla bezdomnych czworonogów. Dane, które należy podać wypełniając zeznanie roczne PIT są następujące: Fundacja Sarigato, nr KRS: 0000 445 475, cel szczegółowy: Sokołów Podlaski.
Niebawem materiały pojawią się w prasie. Powstaje film o schronisku.
Te wszystkie działania pozwolą zwiększyć wartość pomocy przekazywanej psiakom a także, co najważniejsze, poprawić ich byt.
Potrzeby są nadal duże. Na wymianę czekają kolejne kojce i pomieszczenia towarzyszące.