Sokołowskie zwyczaje na Śląsku

Sokołowianie podczas występu

W sercu Górnego Śląska, Czerwionce Leszczynach, zapanowały zwyczaje prosto z Sokołowa Podlaskiego. Sokołowskie obchody Św. Rocha, czyli spektakl „Na Rocha”, na deskach Centrum Kulturalno-Edukacyjnego w Czerwionce Leszczynach, zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”.
Czerwionka- Leszczyny to nasze miasto partnerskie. Burmistrz Miasta i Gminy Wiesław Janiszewski przywitał nas gorąco:
– Mamy dzisiaj wyjątkową przyjemność gościć w naszej gminie reprezentujący nasze miasto partnerskie – Sokołów Podlaski. Zawsze bardzo chętnie odwiedzamy Sokołów, dlatego cieszymy się tym bardziej, że dziś możemy gościć naszych przyjaciół u siebie – mówił burmistrz.
Spektakl był wystawiany 1 maja, a więc w przeddzień Dnia Flagi: – Możemy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami, szczególnie w czasie tak ważnym dla wszystkich Polaków – mówił zastępca burmistrza Sokołowa Podlaskiego Krzysztof Dąbrowski – Partnerstwo stwarza możliwości by wymienić się poglądami, pokazać kulturę Podlasia tu, na Śląsku – podkreślał.
Zaprezentowany przez Sokołowian spektakl „Na Rocha” pokazuje obrzędy i zwyczaje związane z obchodami odpustu Św. Rocha w Sokołowie. Widowisko nawiązuje do rodzimej kultury Sokołowa Podlaskiego i naszego patrona – św. Rocha. „Sokołowanie” przenoszą widzów o półtora wieku wstecz.
Scenariusz oddaje dawne podlaskie zwyczaje. Po odpuście, sumie i odwiedzeniu straganów, ludzie spotykali się w karczmie, świętują. To właśnie Ślązacy mogli zobaczyć w pierwszej części spektaklu.
Drugą był „Polski Kalejdoskop Taneczny, czyli pokaz tańców ludowych z różnych zakątków Polski. „Sokołowianie zatańczyli poloneza, krakowiaka, kujawiaka, oberka i inne.
Na scenie wystąpił też dyrektor SOK Marcin Celiński.
– Po wizytach osób tworzących kulturę w Czerwionce-Leszczynach – Kapeli z Naszego Miasteczka, Orkiestry Miejskiej „Dębieńsko”, mażoretek oraz wyjątkowych przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich, które co roku zachwycają nas swoimi potrawami i wypiekami podczas jarmarków, cieszymy się, że w końcu i my mogliśmy przyjechać do Was – z naszą kulturą i tym, co mamy pięknego do pokazania – mówił dyrektor SOK.
I dodał: – 500 kilometrów, które nas dzieli, tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia. Polska kultura jest jedna, wspólna, ale zarazem bardzo różnorodna i chcielibyśmy Wam to dzisiaj zaprezentować.
Występ „Sokołowian” został ciepło przyjęty nie tylko przez przedstawicieli lokalnego samorządu, ale i mieszkańców Czerwionki- Leszczyn.
fot/UM Czerwionka Leszczyny