Obchody 228. rocznicy Konstytucji 3 Maja

Uczestnicy uroczystości

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się o godz. 12:30 Mszą w Kościele pw.  Niepokalanego Serca NMP.

Po mszy odbył się przemarsz ulicami miastaDelegacje instytucji, organizacji oraz szkół złożyły kwiaty pod pomnikami: Żołnierzy Armii Krajowej, Księdza Stanisława Brzóski oraz Czynu Niepodległościowego. Chór Szkoły Muzycznej I stopnia w Sokołowie Podlaskim uświetnił uroczystość oprawą muzyczną.

Pod pomnikiem na Skwerze im. Adama Mickiewicza Zastępca Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Krzysztof Dąbrowski wygłosił przemówienie:

Czcigodni Księża, Zacni Kombatanci, Droga Młodzieży, Szanowni Państwo!

Dzisiejsze święto, jak co roku, gromadzi mieszkańców Sokołowa Podlaskiego pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego. Przychodzimy tu, by uczcić jedną z najjaśniejszych kart w historii Rzeczypospolitej. Uchwalona 228 lat temu Konstytucja 3 Maja, pierwsza pisana ustawa zasadnicza w Europie, połączyła chrześcijańskie tradycje naszego kontynentu z wartościami Oświecenia. Gwarantowała trójpodział władzy, równość wobec prawa, wolność wyznania i rządy oparte na woli narodu. Dzieło Sejmu Wielkiego, choć wkrótce zniweczone, stało się wzorem patriotycznej pracy ku modernizacji państwa i pomyślności jego obywateli. Konstytucja 3 Maja po dziś dzień pozostaje fundamentem wspólnoty narodowej i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

Szanowni Państwo! Już niedługo, 26 maja, po raz czwarty od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, odbędą się w naszym kraju wybory do Parlamentu Europejskiego. Obywatele głosujący w Polsce wybiorą 52 spośród 705 eurodeputowanych. Wybór, którego dokonamy, będzie miał bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i pomyślność naszego państwa, a przez to – na życie i przyszłość każdego z nas. Dlatego tu i teraz apeluję: w dniu wyborów nie zostawajmy w domu. Wybierajmy świadomie i mądrze. Przez pamięć dzisiejszej rocznicy, jest to nasz najważniejszy patriotyczny obowiązek.

Szanowni Państwo! Serdeczne dziękuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji dzisiejszej uroczystości.

Dziękuję Księdzu Prałatowi Andrzejowi Krupie za odprawienie mszy świętej i wygłoszoną homilię. Za obecność i oprawę uroczystości podziękowania kieruję do orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej i pocztów sztandarowych. Serdecznie dziękuję kombatantom i weteranom, a także młodzieży, harcerzom i przybyłym delegacjom. Wszystkim mieszkańcom i gościom odwiedzającym nasze miasto życzę wszelkiej pomyślności i dziękuję za przybycie.