W Sokołowie szachiści pamiętali o Żołnierzach Niezłomnych

Uczestnicy turnieju

W niedzielę 11 marca w Szkole Podstawowej nr 4 w Sokołowie Podlaskim rozegrano IV Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Niezłomnych z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Zawodom zorganizowanym przez UKS Sokołowskie Towarzystwo Szachowe i Urząd Miasta Sokołów Podlaski patronowali Senator RP Waldemar Kraska i Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula. W turnieju zagrało 30 szachistów z dziesięciu miejscowości, od Warszawy przez Sokołów aż po Mielnik. Uroczystego otwarcia zawodów dokonali Senator RP Waldemar Kraska i prezes Sokołowskiego Towarzystwa Szachowego Józef Flaziński. Podkreślili uroczysty charakter imprezy i podziękowali zawodnikom, że kolejny raz chcą pamiętać o losach żołnierzy, których miano wymazać z naszej historii.

Po ceremonii otwarcia szachiści zagrali dziewięciorundowy turniej szachów szybkich po 15 minut dla zawodnika. Po piątej rundzie uczestnicy posilili się wojskową grochówką, a następnie przeszli pod Pomnik Żołnierzy AK i struktur poakowskich na skwerze NMP, gdzie złożyli kwiaty i oddali hołd Bohaterom walki o suwerenną Polskę.

Po przerwie kontynuowano walkę na szachownicach. Po zaciętych bojach zwyciężył sokołowianin Józef Flaziński (7,5 pkt), który miał utrudnione zadanie pełniąc jednocześnie obowiązki organizacyjne i sędziowskie. Na drugim miejscu uplasował się Włodzimierz Gryczka z Łukowa (7 pkt.), a na trzecim Tomasz Czapko (6,5 pkt.) z Siemiatycz. Zawodnicy ci w tej kolejności otrzymali puchary i nagrody przeznaczone dla osób dorosłych. W klasyfikacji juniorów od lat 13 zwyciężył Jakub Żurawicki z MUKS Fidei Węgrów z dorobkiem 6 punktów przed Robertem Górskim (5 pkt.) z Mielnika i Pawłem Nasiłowskim (4,5) z Sokołowa Podlaskiego. Wśród 12 najmłodszych graczy w kategorii młodzików najlepsi byli: Dawid Dobosiewicz (6 pkt.) z miejscowości Sosnowe, Szymon Suska (5 pkt.) Szachpol Łuków (najmłodszy zawodnik) i Krzysztof Dobosiewicz (5 pkt.).

Najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymali puchary i nagrody rzeczowe, które podczas uroczystego zakończenia w imieniu organizatorów i sponsorów wręczyli zawodnikom Zastępca Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski Krzysztof Dąbrowski, asystent senatora Waldemara Kraski Joanna Malinowska i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Grażyna Skonieczna.

Wyniki turnieju na stronie internetowej: chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_1454/