Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Uczestnicy turnieju

Mszą Świętą w konkatedrze rozpoczęły się niedzielne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Po mszy złożono kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych. O godzinie 11:00 w Szkole Podstawowej nr 4 rozpoczął się III Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Sokołowie Podlaskim.

Turniej o uroczystym charakterze, podobnie jak dwa poprzednie, został zorganizowany przez Sokołowskie Towarzystwo Szachowe przy współpracy Urzędu Miasta Sokołowa Podlaskiego i Szkoły Podstawowej nr 4. Poprzedzony był Mszą Świętą odprawioną przez ks. prałata Andrzeja Krupę w sokołowskiej konkatedrze w intencji poległych, walczących o wolną Polskę podczas II wojny światowej i w latach powojennych. Następnie, przedstawiciele samorządu miejskiego i szachistów oddali hołd bojownikom o suwerenną Polskę, składając wiązanki kwiatów pod pomnikiem poświęconym ich pamięci na skwerze Najświętszej Maryi Panny.

Zmagania szachistów, chcących pamiętać o ostatnich żołnierzach II Rzeczypospolitej odbyły się w odpowiednio udekorowanej sali gimnastycznej sokołowskiej „czwórki”, a zaczęły się od… wojskowej grochówki. Zawodnicy, posileni na ciele, przystąpili do walki na szachownicach. O zwycięstwo walczyło tym razem 44 zawodników, którzy do Sokołowa przyjechali m.in.: z Łomży, Węgrowa, Siedlec i Mielnika. Na zwycięzców czekały nagrody pieniężne i rzeczowe ufundowane przez Senat RP, Instytut Pamięci Narodowej, Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno-Komunalnych i Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim. Po rozegraniu dziewięciorundowego turnieju szachów szybkich na mecie z dorobkiem 7,5 punktów zameldowało się dwóch zawodników, Adam Łukasik z Siedlec i Bartosz Kotarski z Łomży. Dodatkową punktacją zwyciężył Łukasik i to jemu przypadły główne nagrody. Trzecie miejsce wywalczył sokołowianin Józef Flaziński (6,5 pkt.), który w ostatniej partii, po dużych emocjach wygrał z czwartym na mecie Radosławem Dudkiem z Sokołowa. Klasyfikację juniorów wygrał Jakub Żurawicki z węgrowskiego MUKS Fidei przed Marią Zaborowską z MTSz Miński Maz. i Piotrem Orzełowskim (Fidei Węgrów). Wśród najmłodszych zawodników do lat 12 najlepiej zagrali: Maciej Zaborowski (Mińsk Maz.), Krzysztof Dobosiewicz (Sosnowe) i Przemek Sekuła z Węgrowa. W klasyfikacji najlepszych sokołowian nagrody otrzymali: Radosław Dudek, Maciej Bartosiak i Paweł Nasiłowski. W kategorii dziewcząt nagrodzono: Magdalenę Dżbik, Aleksandrę Żurawicką (obie z Węgrowa) i Maję Górską z Mielnika. Najstarszym zawodnikiem był siedemdziesięcioletni Janusz Minko z Warszawy, który w turnieju reprezentował Hilarów, a najmłodszym graczem był niespełna siedmioletni Szymon Suska z Łukowa. Szymon posiada już trzecią kategorię szachową, a więc jest graczem już z doświadczeniem.

Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkową zminiaturyzowaną replikę ryngrafu, który należał do żołnierza NSZ por. Franciszka Majewskiego ps. Słony, który 26 września 1948 roku, otoczony przez grupę operacyjną UB, MO i KBW, po sześciu godzinach samotnej walki – ostatnią kulę przeznaczył dla siebie.

W ceremonii zakończenia zawodów i wręczenia nagród uczestniczyli: senator RP Waldemar Kraska, z-ca burmistrza Sokołowa Podlaskiego Krzysztof Dąbrowski, dyr. Szkoły Podstawowej nr 4 Grażyna Skonieczna i prezes Sokołowskiego Towarzystwa Szachowego Józef Flaziński. Pan Krzysztof Dąbrowski przedstawił zawodnikom sens walki żołnierzy wyklętych-niezłomnych oraz podziękował wszystkim za zorganizowanie zawodów i udział w nich. Pani Grażyna Skonieczna, żegnając szachistów zaprosiła ich już na kolejny turniej za rok.

Szczegółowe wyniki: http://chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_1148/results.html?l=pl&tb=10_