VII Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych

Plakat promocyjny

W dniach 17-21 czerwca 2015 roku Oddział Warszawski IPN organizuje na Podlasiu VII Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych. W tym roku rajd poświęcony jest szwadronom 6 Brygady Wileńskiej AK. Współorganizatorem rajdu jest Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski.

Na cztery trasy wyrusza młodzież i harcerze z Sokołowa Podlaskiego, Pułtuska, Blichowa, Ostrowi Mazowieckiej oraz Warszawy. Tworzą oni 4 patrole, których patronami są: Władysław Łukasiuk „Młot”, Walerian Nowacki „Bartosz”, Antoni Borowik ”Lech” oraz Józef Małczuk „Brzask”. Trasy rajdu związane są z miejscami działalności powojennego podziemia niepodległościowego oraz terroru komunistycznego skierowanego przeciwko polskiemu społeczeństwu po 1945 roku.

Uczestnicy rajdu otrzymają materiały edukacyjne związane z patronami poszczególnych patroli oraz zadania rajdowe. W trakcie rajdu młodzież będzie brała udział w inscenizacjach historycznych z udziałem rekonstruktorów. W sobotę 20 czerwca wszystkie patrole schodzą do bazy rajdu, która będzie mieściła się w Sokołowie Podlaskim. Tego dnia nastąpi zakończenie rajdu a zwycięski patrol, który najlepiej wykona zadania rajdowe, zostanie nagrodzony.

Następnego dnia, 21 czerwca, rajdowicze otrzymają ryngrafy w trakcie mszy o godzinie 11.00 w Konkatedrze Niepokalanego Serca NMP. Ostatnim elementem rajdu będzie rekonstrukcja historyczna odbicia więźniów z Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, która będzie miała miejsce o godz. 12.30 na terenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury.

Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców miasta na mszę świętą o godz. 11.00 w Konkatedrze, a po mszy na rekonstrukcję historyczną 21 czerwca.