Inauguracja Roku Akademickiego w SUTW

Burmistrz Miasta i Elżbieta Bursztynowicz

To już po raz dziesiąty, jubileuszowy, Słuchacze spotkali się na inauguracji Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pierwszy wykład odbył się w lutym 2003 roku, a wygłosił go Wojciech Siemion. Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku to pierwszy na Mazowszu, poza Warszawą i Płockiem, Uniwersytet Trzeciego Wieku.

2. października 2013r. w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Sokołowie Podlaskim odbyła się Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2013/2014 Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Uroczystość rozpoczęła się od tradycyjnego odśpiewania Gaudeamus Igitur po której zabrali głos Burmistrz Miasta Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula oraz Wiceprzewodnicząca Zarządu Rady Słuchaczy Lucyna Woźnica. Później zebrani mogli wysłuchać krótkiego koncertu piosenek Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu Grupy Wokalnej Voci Cantati pod kierownictwem Bożeny Kaczmarek.
To już po raz dziesiąty, jubileuszowy, Słuchacze spotkali się na inauguracji Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pierwszy wykład odbył się w lutym 2003 roku, a wygłosił go Wojciech Siemion. Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku to pierwszy na Mazowszu, poza Warszawą i Płockiem, Uniwersytet Trzeciego Wieku. Teraz takie instytucje istnieją już w większości miast powiatowych. Ta forma spotkań sprawdza się oraz cieszy się zainteresowaniem seniorów i pozostałych mieszkańców miasta. To dla nich Rada Słuchaczy SUTW stara się zapewnić ciekawy program. Do udziału w wykładach zachęcamy nie tylko seniorów, ale również młodzież. Motto tego roku akademickiego brzmi „Ciągle się jeszcze uczę”, bo ludzie mądrzy wiedzą, że wszystko jeszcze przed nimi, że zawsze jest jeszcze coś, czego nie wiedzą.
Tegorocznym Gościem Inauguracji była Barbara Bursztynowicz, aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna, znana szerokiej publiczności jako Elżbieta Lubicz – Chojnicka z serialu „Klan”. Słuchacze mieli okazję tego wieczora przenieść się w świat filmu, teatru oraz serialu, w którym grywa p. Barbara. Od kuchni dowiedzieli się jak powstaje serial, w jaki sposób zaproponowano rolę Elżbiety oraz o spektaklach teatralnych, w których częściej grywa.
Pani Barbara opowiadała również o kabarecie CAFE-TEATR, który wspólnie z mężem Jackiem Bursztynowiczem – autorem tekstów, kompozytorem – Januszem Tylmanem oraz przy udziale współwłaścicielki bistra Ireny Dąbrowskiej, stworzyli w kawiarence na ulicy Francuskiej na Saskiej Kępie w Warszawie, znanej także z piosenki śpiewanej przez Sławę Przybylską „Na Francuskiej, na Francuskiej jest niewielka kawiarenka”, kameralny kabaret liryczny. Stąd też jego pierwotna nazwa „Cafe-Teatr na Francuskiej”.
Plan zajęć Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na rok akademicki 2013/2014 jest niezwykle interesujący. W programie znalazły się ciekawe wykłady o Aleksandrze Fredrze, któremu rok 2013 jest poświęcony, o Ks. Janie Twardowskim – Księdzu, który wiersze pisał. To także spotkanie z Mariolą Zaczyńską, dziennikarką Tygodnika Siedleckiego, z doświadczeniem prasowym, radiowym i telewizyjnym, która opowie na podstawie napisanych przez siebie książek o literaturze kobiet i przyjaźniach literackich. W tym semestrze spotkamy się także z Adamem Kulikiem TVP Lublin, dzięki któremu Słuchacze przeniosą się w świat cerkwi unickich na wschodnim pograniczu. Gośćmi będą również Ks. dr Krzysztof Kietliński z UKSW w Warszawie, dr Aldona Trzpil z UPH w Siedlcach.
Dodatkowymi zajęciami będą: kontynuacja warsztatów „BEZPIECZNY SENIOR” we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Sokołowie Podlaskim; WYJAZDY do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku na operę: „TRAVIATA” oraz „SKRZYPEK NA DACHU”; TEATRU COLLEGIUM NOBILIUM w Warszawie; Kina KONGRES w Węgrowie na film o Powstaniu Warszawskim „SIERPNIOWE NIEBO. 63 DNI CHWAŁY”; CYKL FILMÓW we współpracy z DKF „Zbyszek”.
Szczegółowy rozkład zajęć na semestr zimowy 2013/2014 znajdziesz TUTAJ.
A drugi semestr rozpoczniemy uroczystymi obchodami 10 – lecia istnienia Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na które już dziś zapraszamy!
Ciągle trwają zapisy. Uczestnikiem SUTW może być każda osoba, która pragnie zdobywać i pogłębiać wiedzę, a także miło spędzić czas.
Atuty Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku:
  • pozytywny wpływ na jakość życia Słuchaczy,
  • rozwijanie pozytywnych kontaktów interpersonalnych,
  • rozwijanie zainteresowań i umiejętności w formie warsztatów,
  • ciekawe, aktualne tematy wykładów,
  • urozmaicony program,
  • spotkania z interesującymi osobami
  • przyjazna atmosfera,
  • wycieczki, wyjazdy do Kina, Teatru,
  • koszt: 30 zł/ za semestr.
Zapisu dokonać można osobiście, drogą a-mailową lub telefonicznie.
Kontakt:
Paweł Kryszczuk,
tel. /25/787 24 38;
e-mail: p.kryszczuk@sok.sokolowpodl.pl;
Sokołowski Ośrodek Kultury, ul. Wolności 27;
www.sokolow-aktywniseniorzy.blogspot.com lub www.facebook.com/sokolow.utw
Zapraszamy do FOTOGALERII.