Dzieci z Jekabpils w naszym mieście

Goście z Jekabpils

W dniach 11 – 14 listopada gościliśmy w Sokołowie Podlaskim grupę uczniów ze szkoły w Jekabpils, zaprzyjaźnionego miasta na Łotwie.

13 uczniów razem z opiekunami, w tym Pani Zanda Skutele – Wicedyrektor ds. nauczania filii Polskiej Szkoły Podstawowej w Jekabpils, odwiedziło nasze miasto w ramach prowadzonej corocznie wymiany młodzieży, realizowanej na podstawie porozumienia o współpracy, zawartego między samorządem Miasta Sokołów Podlaski i Miasta Jekabpils na Łotwie.

W tym roku organizatorem i gospodarzem wizyty naszych gości było Gimnazjum Nr 1 przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie. Dyrektor Kazimierz Soszka oraz pracownicy szkoły przygotowali bogaty program pobytu młodzieży łotewskiej. Uczniowie zwiedzili szkołę, uczestniczyli m.in. w wybranych zajęciach lekcyjnych, uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości oraz spotkali się z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego.

W Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z przedstawicielami samorządu miejskiego, podczas którego Pani Maria Truszkowska, Sekretarz Miasta, zapoznała przyjezdnych z historią oraz dniem dzisiejszym naszego miasta. Od władz samorządowych uczniowie otrzymali drobne upominki, a na ręce Pani Dyrektor Szkoły w Jekabpils przekazana została na potrzeby tej szkoły Monografia Miasta Sokołów Podlaski. Goście zwiedzili ponadto Miejską Bibliotekę Publiczną. Byli również w Sokołowskim Ośrodku Kultury oraz Domu Harcerza. Na zakończenie bogatego w wydarzenia dnia zażywali kąpieli na Basenie przy ul. Bulwar 1. Następnego dnia zorganizowana została wycieczka do Warszawy. Goście zwiedzili m.in. Stare Miasto, Zamek Królewski, byli również w Muzeum Narodowym.

Koordynatorem wizyty młodzieży łotewskiej w naszym mieście, z ramienia Publicznego Gimnazjum Nr 1, był nauczyciel tej szkoły – Pani Agnieszka Mikołajczuk, która bardzo sprawnie zrealizowała program wizyty opracowany przez szkołę.

Burmistrz Miasta serdecznie dziękuje wszystkim pracownikom i uczniom Publicznego Gimnazjum Nr 1, którzy przyczynili się do sprawnego zorganizowania pobytu młodzieży łotewskiej w naszym mieście.

Szczególne słowa uznania należą się rodzicom uczniów Publicznego Gimnazjum Nr 1, którzy gościli naszych przyjaciół z Łotwy w swoich domach podczas ich pobytu w Sokołowie Podlaskim.