Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne

Już po raz trzeci w Sokołów Podlaski gościć będzie uczestników Międzynarodowego Festiwalu „Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne”. Tym razem impreza realizowana będzie w ramach projektu „Sokołów Podlaski Stolicą Kulturalną Mazowsza 2004”, jako zwieńczenie Dni Sokołowa i odbędzie się w dniach 27 – 29 maja.

Chęć udziału w Festiwalu zgłosiło 22 zespoły folklorystyczne z Polski, Białorusi, Ukrainy i Łotwy, m.in. „Riabinoczka”, „Skibilanie” z Brześcia, „Namysto” z miejscowości Horodok, „Życzenie” z Łucka, Zespół Pieśni Hajnowskiego Ośrodka Kultury, „Ranok” i „Rodyna” z Bielska Podlaskiego, „Carniacy” z Czarni, „Mielniczanki” z Mielna, „Bezwianka” z Ostrowi Mazowieckiej i oczywiście „Sokołowianie” z Sokołowa Podlaskiego.

Prezentacje Konkursowe zespołów rozpoczną się 28 maja w piątek od godziny 9:00 w sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Tego samego dnia wieczorem na scenie plenerowej wystąpią zespoły folkowe: „Hosadyna” z Goleniowa, „Swoją Drogą” z Warszawy, a także Młodzieżowa Grupa Teatralna SOK i Teatr Plastyczny „MAKATA”. „MAKATA” zaprezentuje spektakl plenerowy pt. „ROZHOWORY”, którego scenariusz oparty jest na wierzeniach i mitach prasłowiańskich.

Koncert Finałowy Festiwalu będzie miał miejsce 29 maja. Wystąpią wszyscy uczestnicy Festiwalu, a także gościnnie zespół folkowy z Ukrainy „KARPATIYANY”. Gwiazdą Wieczoru będzie „GOLEC uORKIESTRA”. Koncert poprowadzą Staszek Jaskułka i Witek Kuczyński.

Jak co roku „Nadbużańskim Spotkaniom” towarzyszyć będzie Kiermasz Sztuki Ludowej, w którym wezmą udział twórcy z różnych regionów Polski, także Białorusini i Ukraińcy. Nie może również zabraknąć wystawy w Galerii Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Tym razem będziemy prezentować prace artystów malarzy współpracujących z Fundacją POMOST z Siedlec. Otwarcie wystawy nastąpi 27 maja o godz. 18:00.

Organizatorami Festiwalu są: Urząd Miasta Sokołowa Podlaskiego, Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Sokołowski Ośrodek Kultury, Sokołowskie Towarzystwo Społeczno- Kulturalne, a współpracują m.in. Fundacja im. S. Batorego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki.