Nagłówki

Uczniowie z PSP 1 w programie „Rok nad rzeką”

Dzieci nad rzeką. Przy brzegu łabędź niemy.

W programie oprócz grupy projektowej z klas 4 i 5- Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Janusza Kusocińskiego w Sokołowie Podlaskim, brali udział także uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wróbla “Jaskółki” w Wyszkowie. 18 grudnia 2023 w trakcie spotkania on-line podsumowano program „Rok nad rzeką”.

Przygodę z programem „Operacja Czysta Rzeka” uczniowie naszej szkoły rozpoczęli trzy lata temu, a w programie „Rok nad rzeką” w ubiegłym roku szkolnym. W trakcie trwającego rok projektu dzieci poznawały rzekę Cetynię, która przepływając przez Sokołów Podlaski wyglądem przypomina rów melioracyjny. Jej koryto bowiem jest uregulowane i wybetonowane. Tuż za Sokołowem wije się i tworzy rozlewiska, by skończyć swój bieg w rzece Bug.

Piękno naszej rzeki i przyrody dookoła niej przybliżyły naszym uczniom zajęcia w Niewiadomej, gdzie prowadzili badania wód – temperatury, ph, przejrzystości, natlenienia wody, a także obserwowali organizmy żyjące w zbiorniku wodnym oraz okolicy.

Dzięki Pani Honoracie Stafiej – członkowie grupy projektowej poznali geologiczną przeszłość tego regionu oraz ciekawą historię Jaćwingów, którzy swoją osadę stworzyli właśnie przy naszej rzece.
Obejrzeli także pozostałości po dawnym grodzisku i poznali historię oraz tradycje tego ludu. Wysłuchali legendy o księżniczce Jaćwingów o znajomo brzmiącym imieniu – Cetynia.

Z Panem Maćkiem Omelaniukiem obserwowali ptaki wodne, poznali znaczenie kamuflażu i dobrego przygotowania do prowadzenia obserwacji w terenie oraz wykorzystania różnego typu map, podczas prowadzonych obserwacji.

kolaż zdjęć dzieci z udziału w programie

W pobliskim Parku im. PCK biorący w programie uczniowie dwukrotnie oczyścili teren z rozmaitych odpadów min.: szklanych butelek, aluminiowych puszek, folii, papierów. W trakcie Eko-gry terenowej dowiedzieli się- dlaczego warto segregować odpady i poddawać je recyklingowi. Poznaliśmy także odpowiedzi na pytania: Jak długo się rozkładają pozostawione w środowisku odpady?, a także – Jakie szkody pozostawione w nim wywołują?

Jednym z działań były także zajęcia w Lesie Przeździeckim, gdzie pod czujnym okiem panów leśniczych posadziliśmy 300 sadzonek sosny oraz posprzątaliśmy dość rozległy teren.

Przygodę z programem uczniowie ze wszystkich szkół zakończyli we Wrocławiu. Był to cudownie spędzony czas, który spędzili zwiedzając i podziwiając piękno tego miasta, jego wspaniałe zabytki i wijąca sią- wszechobecną we Wrocławiu rzekę Odrę. Wspaniałą atrakcją dla uczniów były warsztaty o wodzie oraz jej właściwościach, a przede wszystkim zwiedzanie Hydropolis- muzeum, w którym woda, organizmy wodne i cuda techniki z nią związane są wszechobecne. Każdy z uczestników mógł wejść do batyskafu oraz poznać mnóstwo organizmów morskich, a także zobaczyć, jak powstają: wir, wodny, chmury, burza, zamieć śnieżna, poznać największe rzeki świata.

A oto tajemnice naszej rzeki Cetyni, które poznaliśmy, dzięki udziałowi w programie:

– organizmy żyjące nad i w rzece – ptactwo wodne – łabędzie, kaczki, czaple, kruki, wilgi (w pobliskich lasach) oraz maleńkie bezkręgowce – kiełże, dafnie, pływaki żółtobrzeżki, chruściki, małże i inne mięczaki.

  • sarny, których tropy widzieliśmy;
  • Cetynia to rzeka o małym zanieczyszczeniu, jak na tak mały ciek wodny, o nieco zamulonym dnie, lekko żółtawym zabarwieniu wody, bez zapachu;
  • natlenieniu wynoszącym 12-13 mg/l,
  • ph 8,5 i małej zawartości różnych szkodliwych związków,
  • łagodnych i mocno zarośniętych brzegach o dość bogatej florze – pałki wodne, kosaćce, lilie wodne, kaczeńce, mięta nadwodna.

Dziękujemy za ten wspaniały Rok Razem – Operacji Czysta Rzeka i Inter Cars Foundation / Fundacja Inter Cars, Pani Katarzynie Szczecińskiej, a także Panu Maćkowi i Pani Honoracie: za wspaniałe i bardzo pouczające zajęcia oraz ogromną pasję i wiedzę, którą nas „zarażaliście” i przekazywaliście w trakcie spotkań.

Autor zdjęć i tekstu: p. Aldona Sobieska