Wykład Doroty Adach w MBP

foto: zdjęcie prelegentki - Pani Doroty Adach - DSC 0019 5

W tym roku przypada 79. rocznica wywózek Polaków z sokołowskiej stacji PKP w głąb Związku Sowieckiego. 14 listopada 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej gościliśmy Panią Dorotę Adach – honorowego prezesa Stowarzyszenia Środowisko Borowiczan – Sybiraków z siedzibą w Lublinie. Pani Dorota wygłosiła wykład pt.”Losy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego wywiezionych jesienią 1944 r. do łagrów NKWD na terenie Związku Sowieckiego”.

Stowarzyszenie Środowisko Borowiczan – Sybiraków zrzesza byłych więźniów zespołu łagrów NKWD – MWD ZSRR nr 270 w Borowiczach i 531 w Swierdłowsku oraz ich rodziny, krewnych i osoby popierające cele statutowe. Stowarzyszenie jest kontynuatorem działalności Środowiska Borowiczan Związku Sybiraków kierującym się przesłaniem „DLA PAMIĘCI …KU PRZESTRODZE” przyjętym w dniach 3-6 sierpnia 1993 r. w Borowiczach (Federacja Rosyjska), na Międzynarodowym Seminarium Represjonowanych Więźniów – żołnierzy Armii Krajowej. Dzięki staraniom byłych łagierników, ich bliskich oraz przedstawicieli lokalnych społeczności na terenie Polski powstało wiele miejsc upamiętniających Borowiczan: w Lublinie, w Warszawie, w Sopocie, w Dobrem koło Mińska Mazowieckiego, Sokołowie Podlaskim, Ulanowie, w Przemyślu, w Koszalinie, w Kałkowie i w Gorzkowie na Lubelszczyźnie.

Tematyka wykładu, mimo, że smutna, dla niektórych nawet bolesna, zgromadziła wielu zainteresowanych. Podczas prezentacji zebrani poznali dramatyczne statystyki bezprawnie wywiezionych Polaków, oraz miejsca, skąd odjeżdżały transporty na wschód. Dowiedzieliśmy się w jakich warunkach żyli i pracowali więźniowie, przybliżono nam także dalsze losy tych, którym udało się przetrwać nieludzkie warunki w łagrach w rejonie Borowicz i Swierdłowska. Pani Dorota wielokrotnie podczas wykładu podkreślała, że jednym z najważniejszych celów Środowiska Borowiczan jest przekazywanie młodemu pokoleniu wiedzy o tych mało znanych, a niestety tragicznych dla wielu polskich rodzin wydarzeniach.

Po wykładzie nasz gość chętnie odpowiadał na pytania, można było też porozmawiać indywidualnie.