Nagłówki

Piknik naukowy w SP1

3 października uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w niezwykle ciekawym wydarzeniu – Jesiennym Pikniku Naukowym pod hasłem „Przyroda i ja”, który zorganizowało Stowarzyszenie „Nasza Jedynka”.

Przez trzy godziny dzieci uczestniczyły w spotkaniach i warsztatach, dzięki którym wzbogaciły swoją wiedzę na temat przyrody, historii, geografii i ekologii. Pracownicy Nadleśnictwa Sokołów Podlaski prezentowali różne gatunki drzew i krzewów, mówili o ich zastosowaniu, a także uczyli….wbijać gwoździe, co wzbudziło ogromny entuzjazm nie tylko chłopców. W czasie „Eko warsztatów” z panią Moniką Pajką uczniowie klas młodszych nauczyli się, jak w twórczy i pożyteczny sposób wykorzystać odpady. Do czasów prasłowiańskich przeniosła nas pani Honorata Stafiej. Przybyła do Jedynki ze swoim „Mini muzeum historii”. Opowiedziała nam o życiu codziennym Słowian, pokazała ciekawe eksponaty znalezione w czasie wypraw archeologicznych. Kilku uczniów miało nawet okazję zmielić zboże na żarnach podobnych do tych, jakich używano przed wiekami.

Gościem specjalnym pikniku był pan Adam Wajrak, dziennikarz, fotograf, autor wielu książek. Zaprezentował uczniom wyjątkowe zdjęcia roślin i zwierząt, wielu z tych gatunków nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Przybliżył nam również życie w Puszczy Białowieskiej i warsztat pracy fotografa przyrody. Dowiedzieliśmy się np., że spotkanie z wilkami, wbrew obiegowym opiniom, wcale nie jest takie niebezpieczne.

Zwieńczeniem pikniku było rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Przyroda i ja”. Młodzi fotografowie wykonali niezwykłe zdjęcia pokazujące związek człowieka z naturą. Ich prace możemy oglądać w galerii na pierwszym piętrze szkoły. Najciekawsze zdjęcia wykonali: Iga Łach, Staś Zielonka, Patryk Gołoś, Tomek Skibniewski, Kaja Uścińska, Diana Zielonka, Kacper Zalewski. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody- książki napisane przez naszego gościa-p. Adama Wajraka.

Dodatkową atrakcją dnia był ekologiczny poczęstunek – każdy mógł skosztować pysznych jabłek, gruszek, śliwek i winogron.

Piknik naukowy cieszył się ogromną popularnością i dostarczył wielu wrażeń wszystkim jego uczestnikom. Bardzo dziękujemy członkom stowarzyszenia za zorganizowanie go dla nas.