Piknik ekologiczny w „Dwójce”

grupa dziewcząt oglądająca preparaty z przekroju pnia drzewa.

Nauka przez doświadczenie, rozrywka na świeżym powietrzu, rywalizacja, dobra zabawa, smaczne jedzenie – tego wszystkiego mogli zaznać uczestnicy rodzinnego pikniku ekologicznego zorganizowanego 1 czerwca 2023 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Sokołowie Podlaskim. Atrakcji było co niemiara.

W wydarzeniu wzięli udział nie tylko uczniowie, nauczyciele i dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, ale także rodzice i zaproszeni goście, wśród których znaleźli się reprezentanci sokołowskich szkół oraz przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 4 z opiekunami i dyrektorami placówek.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a honorowy patronat nad piknikiem objęła Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

Nauka i doświadczenia

Wiodącym tematem całej imprezy stała się szeroko pojęta ekologia. Uczniowie mogli poszerzać swoją wiedzę na temat przyrody i brać udział w wielu różnorodnych doświadczeniach, zabawach i pokazach. Spacerując na terenie przed szkołą, można było odwiedzić kolejne stoiska.

Na stoisku przygotowanym przez Instytut Nauk Biologicznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach każdy mógł poczuć się jak badacz przyrody i m.in. obejrzeć pod mikroskopem różne preparaty, a także sprawdzić jak w powiększeniu wyglądają małe zwierzęta.

Pszczelarz Piotr Denisiuk przybliżył dzieciom świat pszczół i ich znaczącą rolę dla środowiska naturalnego i dla człowieka. Można było dowiedzieć się, jak pozyskuje się miód, skosztować tego słodkiego przysmaku, a także zobaczyć odzież i akcesoria pszczelarskie.

Leśnicy z Nadleśnictwa Sokołów i Nadleśnictwa Łochów przygotowali dla uczniów ekologiczne gry edukacyjne, w tym przyrodnicze koło fortuny, podczas którego sprawdzana była wiedza m.in. z zakresu ochrony środowiska, segregacji odpadów i bioróżnorodności. Dzieci mogły zapoznać się także z owadami żyjącymi w Polsce i dziką zwierzyną naszych lasów. Wiele emocji, zwłaszcza wśród chłopców, wzbudził wykład o drewnie połączony z możliwością sprawdzenia jego twardości i wbicia gwoździ w różne gatunki.

Dietetyk Diana Połosa wyjaśniała, jakich ekologicznych produktów używać do stworzenia zdrowych posiłków. Przekonywała młodych słuchaczy, by jedli i żyli zdrowo, pozyskując produkty z przyrody i nie degradując środowiska naturalnego.

Ziołowy Zakątek prowadził warsztaty o właściwościach kosmetycznych ziół, a także o zastosowaniu ziół w kuchni i medycynie. Zwłaszcza dziewczęta z zainteresowaniem słuchały o zabiegach kosmetycznych opartych na bazie naturalnych składników. Chętni mogli samodzielnie przygotować np. mydełka czy pillingi z ziołami.

Stoisko z ekobiżuterią prezentowało jak stworzyć oryginalne ozdoby z naturalnych materiałów oraz tych pochodzących z recyklingu. Dzieci mogły przekonać się, że ekoozdoby są nie tylko wyjątkowe, ale też pozwalają nam zadbać o przyrodę, poprzez dawanie drugiego życia różnym materiałom.

Ilona Smolaga zaprezentowała uczestnikom pikniku ptaki drapieżne i opowiedziała o ich zwyczajach. Dzieci mogły z bliska zobaczyć jak wygląda i zachowuje się sokół raróg, myszołowiec towarzyski, puchacz i płomykówka.

Zabawa i rywalizacja

Poza stoiskami gości, nie zabrakło także tych przygotowanych przez szkołę.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko sadzenia roślin. Chętni mogli wybrać sobie sadzonkę rośliny ozdobnej – lawendy, funkii, trzmieliny – posadzić ją w doniczce i wziąć na pamiątkę do domu.

Uzdolnieni manualnie i posiadający bogatą wyobraźnię tworzyli tzw. ekoludki – prace przestrzenne ze zużytych materiałów i opakowań. Aktywni i lubiący ruch mogli spróbować swoich sił w konkurencjach sportowych przeprowadzanych na boisku szkolnym. Zaś na miłośników fotografowania w pięknej scenerii czekała ekoramka do zdjęć. Na terenie pikniku można było obejrzeć także plakaty o tematyce ekologicznej przygotowane przez uczniów szkoły.

A na scenie… także wiele atrakcji, a wśród nich prezentacje scenek ekologicznych w wykonaniu poszczególnych klas, pokaz mody ekologicznej, festiwal piosenki ekologicznej oraz rozstrzygnięcie ogłoszonych wcześniej konkursów – na wiersz o tematyce ekologicznej i na film o ekologii. Na zakończenie – rodzinny, drużynowy quiz ekologiczny.

Poza ucztą dla ducha nie zabrakło także uczty dla ciała – każdy uczestnik imprezy mógł skosztować warzywnego leczo serwowanego przez Restaurację Zamkową z Drohiczyna oraz zdrowych ciasteczek i napojów.

Efekty

Podczas kilkugodzinnej imprezy słowo „ekologia” odmienione zostało przez wszystkie przypadki. Sposób, w jaki zdecydowano się przekonywać młodych ludzi do dbania o środowisko naturalne, wydaje się na tyle atrakcyjny i różnorodny, że nam dorosłym pozostaje mieć nadzieję, iż taka edukacja przyniesie wymierne rezultaty.

Katarzyna Karpińska