Słuchacze SUTW w Muzeum Józefa Piłsudskiego

foto:  - 22

16 września dla słuchaczy SUTW po ponad rocznej przerwie (wymuszonej przez obostrzenia wynikające z pandemii Covid) została zorganizowana sesja wyjazdowa do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

W sesji uczestniczyło 40 słuchaczy, zwiedzanie ekspozycji muzealnej odbyło się w dwóch grupach z przewodnikiem, cała stała wystawa muzealna podzielona jest na sześć galerii, które ukazują kolejne etapy z życia Marszałka Piłsudskiego i jego rodziny.

Każda galeria ma tytuł adekwatny do danej historii: Ziuk, Wiktor, Komendant, Naczelnik, Marszałek, Symbol – odnoszącą się do pamięci o Józefie Piłsudskim, do pozostawionego przez niego dziedzictwa, a także istniejących wokół postaci mitów i symboli.

Podczas oprowadzania przewodnicy ukazali postać Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historyczno-społecznym, nawiązując do wielu wydarzeń historycznych. Jak sami słuchacze stwierdzili, była to wspaniała lekcja historii, odświeżyła wiedzę już posiadaną, ale też dostarczyła szeregu nowych informacji z życia samego Marszałka jak i jego rodziny.

Wielkie słowa uznania dla przewodników, ogrom wiedzy jaką posiadają przekazywali w formie ciekawego opowiadania, narracji z licznymi anegdotami i ciekawostkami. Słowem super!!!

Wspominając sesje wyjazdowe zorganizowane w poprzednich latach przypominamy, iż w 2018 roku podczas zwiedzania Wilna słuchacze SUTW odwiedzili cmentarz na Rossie, grób Marii z Bielewiczów Piłsudskiej gdzie zostało również złożone serce Marszałka. Na czarnej granitowej płycie nagrobnej zgodnie z wolą Piłsudskiego wykuto cytaty z Wacława (u góry) i Beniowskiego (u dołu) Juliusza Słowackiego:

Ty wiesz, że dumni nieszczęściem nie mogą
Za innych śladem iść tą samą drogą.
MATKA I SERCE SYNA
Kto mogąc wybrać, wybrał zamiast domu
Gniazdo na skałach orła, niechaj umie
Spać, gdy źrenice czerwone od gromu
I słychać jęk szatanów w sosen szumie.
Tak żyłem.