156. rocznica śmierci ks. Brzóski

Pamiątkowe zdjęcie delegacji pod pomnikiem księdza Brzóski

W niedzielę 23 maja pod pomnikiem ks. Stanisława Brzóski odbyły się odbyły się uroczystości upamiętniające 156. rocznicę stracenia na sokołowskim rynku ostatniego dowódcy Powstania Styczniowego i jego adiutanta.

W sokołowskiej Konkatedrze odprawiona została msza święta, po której delegacje miejskiego samorządu, instytucji i szkół udały się pod pomnik, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Bialskiego Batalionu Polskich Drużyn Strzeleckich im. Ks. gen. Stanisława Brzóski.

Stanisław Brzóska był naczelnym kapelanem województwa podlaskiego w czasie powstania styczniowego, naczelnikiem wojennym powiatu łukowskiego oraz organizatorem i dowódcą oddziału powstańczego. W roku 1865 pojmany we wsi Krasnodęby-Sypytki pod Sokołowem, wyrokiem sądu polowego został skazany na śmierć przez powieszenie. Egzekucję na nim i jego adiutancie Franciszku Wilczyńskim wykonano 23 maja 1865 r. na rynku w Sokołowie Podlaskim, w obecności dziesięciotysięcznego tłumu. Brzóska był ostatnim powstańcem, który utrzymał się w Królestwie aż do późnej wiosny 1865. Imię ks. Stanisława Brzóski nosi Szkoła Podstawowa nr 4 w Sokołowie Podlaskim. Wikipedia