Sokołów w krajowej czołówce

Ceny opłat komunalnych w Sokołowie Podlaskim należą do najniższych w Polsce. Takie są wyniki raportu opracowanego przez  Curulis – Doradztwo Samorządowe i opublikowanego przez Polską Agencję Prasową.

Autorzy rankingu wzięli pod lupę 339 miast powiatowych. Zebrali szczegółowe informacje dotyczące kosztów, które w ciągu roku ponosi statystyczna, czteroosobowa rodzina. Analizowali m.in. opłaty za wodę i odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów komunalnych, podatki od nieruchomości.

Sokołów Podlaski znalazł się w krajowej czołówce, na 17. miejscu.

Na pierwszym miejscu uplasowały się: Zambrów, gdzie czteroosobowa rodzina wyda 1610 zł  Kozienice (1734 zł)  i Rawa Mazowiecka (1877). Na ostatnim –  Choszczno (4926).

Średnia dla Sokołowa Podlaskiego to 2379 zł.

Była to już trzecia edycja rankingu. Porównanie danych z ostatnich lat nasunęło ciekawe wnioski, jak ten dotyczący różnicy między najtańszym a najdroższym miastem. Wynosi ona 3315 zł i nieco zmalała w stosunku do roku poprzedniego, kiedy została określona na 3568 zł.

Spośród usług komunalnych, za które płaci przeciętna, mieszkająca w mieście powiatowym, 4-osobowa rodzina, najwięcej z domowego budżetu pochłaniają opłaty za wodę i ścieki – 920 zł. Nieco mniejszym wydatkiem takiej rodziny jest odbiór odpadów komunalnych (ok 559) . Roczne koszty w związku z dostawą wody i odbiorem ścieków wynoszą średnio 1479 zł,

W  2019 ceny „koszyka usług komunalnych” wzrosły o 9 proc. W roku bieżącym wzrosły o ponad 14 proc. (do poziomu 3422 zł). Tę podwyżkę spowodowały rosnące ceny  

odbioru odpadów komunalnych. W tej dziedzinie wzrost wyniósł aż 42 proc.

W stosunku do 2019 roku, zarówno ceny wody, jak i ścieków, wzrosły przeciętnie o odpowiednio 2,50  i 3,72 proc.

Ranking ogólny – źródło samorzad.pap.pl

foto: Sokołów w krajowej czołówce - curulis ranking 150x150
Curulis ranking

Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ