Obwodnica coraz bliżej

Goście i uczestnicy konferencji

Miasto Sokołów Podlaski doczeka się obwodnicy z prawdziwego zdarzenia. O jej budowę władze miasta starają się od kilkunastu lat. W poniedziałek 17 lutego, plany budowy, na konferencji w Sokołowskim Ośrodku Kultury, potwierdził minister Marek Zagórski. Towarzyszyli mu parlamentarzyści – senator i wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, poseł Krzysztof Tchórzewski oraz wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Minister wraz z parlamentarzystami przywieźli dobre wieści. Przekazali je dziennikarzom i radnym. Obwodnica, o budowę której burmistrz Bogusław Karakula zabiega od kilkunastu lat,  ma się stać osią rozwoju regionalnego i odciążyć centrum. Jak przypomniał burmistrz, pierwsze plany takiej drogi powstały 15 lat temu.

 Teraz budowa znalazła się w rządowym„Programie budowy 100 obwodnic”. Program jest częścią realizacji obietnic rządu na pierwszych 100 dni.

– Mamy determinację, ale musi być ona także po stronie władz samorządowych, żebyśmy mogli pierwszą łopatę wbić jeszcze w tej kadencji – mówił minister Marek Zagórski.

Minister Zagórski gratulował burmistrzowi Bogusławowi Karakuli i samorządowcom.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska porównał  obwodnicę do bajpasów: – Urodziłem się w Sokołowie Podlaskim. Tu przepracowałem wiele lat jako lekarz. Z punktu medycznego możemy porównać miasto do serca człowieka. Jeśli naczynia wiecowe są niedrożne, to serce źle pracuje. Jeśli w środku miasto jest zapchane, ruch jest utrudniony. to miasto też się źle rozwija. U człowieka, lekarze sobie radzą robiąc bajpasy. Takim bajpasem dla miasta jest obwodnica. Ważna dla miasta i firm, odbierających towary. W Sokołowie Podlaski czasem ciężko jest przejść przez przejście dla pieszych. Wszystkie inicjatywy, które wyprowadza ruch z aglomeracji przyczyniają się do tego, że bezpieczeństwo rośnie – mówił minister Kraska.

O rządowym programie dużo mówił poseł Krzysztof Tchórzewski. Parlamentarzysta przypominał, że na budowę 100 obwodnic małych i średnich miast rząd postanowił przeznaczyć 28 mld zł z Krajowego Funduszu Drogowego.

– W okręgu siedlecko-ostrołęckim uzasadniono budowę 4 takich obwodnic. W dawnym województwie siedleckim powstaną one w Siedlcach i Sokołowie – oświadczył poseł.

Te obwodnice zostaną zbudowane w całości za pieniądze Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 – Trasa ma być niekoniecznie najdłuższa, ale optymalna, jeśli chodzi o dostępność do budowy. Chodzi o to, żeby budowa obwodnicy mogła się odbyć jak najszybciej. Dokładna trasa zostanie ustalona wspólnie z samorządem powiatu sokołowskiego, oraz miasta i gminy Sokołów.

Przetarg w sprawie sokołowskiej obwodnicy ma być rozstrzygnięty w czwartym kwartale 2023 r.,

Co będzie się działo do tego czasu? – Trzeba dokonać zmian z ramach zagospodarowania przestrzennego. – Czeka nas intensywne 2,5 roku, które zostanie poświęcone m.in. na wyznaczenie tras i wykupy gruntów. Sama budowa powinna się zakończyć do 2030 r. – wyjaśniał poseł Tchórzewski.

Wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski mówił natomiast o równaniu szans w poszczególnych regionach i o szansach, jakie miastu da powstawanie nowych firm, dobrym dojeździe do Siedlec i do Warszawy.

Na koniec konferencji burmistrz Bogusław Karakula wręczył parlamentarzystom i wicewojewodzie bukiety kwiatów oraz skierował słowa podziękowania za wsparcie w staraniach o obwodnicę.