Angielski króluje, rosyjski w odwrocie

Wręczenie nagród

Spośród języków obcych, uczniowie sokołowskich szkół zdecydowanie preferują język angielski. Niemiecki jest coraz mniej popularny, a rosyjski powoli odchodzi do lamusa. Świadczy o tym przebieg VI Powiatowego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej, który w środę 5 czerwca odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Sokołowie Podlaskim.

– Od 6 lat mamy coraz więcej uczestników – mówi dyrektor SP nr 3 Jerzy Ostromecki – Dzieci coraz chętniej włączają się do udziału. Przygotowują, korzystając z nagrań dostępnych w internecie, kopiują utwory a potem wykonują. Przy okazji uczą się języków – mówi dyrektor.
Wybór języka, w którym uczniowie chcą zaśpiewać z roku na rok zmienia się na korzyść języka angielskiego. Na drugim są języki rosyjski i niemiecki.
Dyrektor zauważa, że proporcje się zmieniają.
– W tym roku piosenki rosyjskie i niemieckie można było policzyć na palcach jednej ręki. Szczególnie rosyjskich jest coraz mniej. Jeszcze kilka lat temu w mojej szkole podstawowym językiem był niemiecki. Angielski i rosyjski były językami dodatkowymi. W tej chwili we wszystkich szkołach w powiecie dominuje angielski jako przedmiot dodatkowy. Rosyjski mimo, że słowiański odstrasza innych własnym alfabetem – mówi dyrektor.
Język rosyjski nadal jest językiem obowiązkowym tylko w wygaszanych gimnazjach.
– W wielu podstawówkach, w tym w naszej, w przyszłym roku może nawet go nie być. Tegoroczna V klasa w naszej szkole ma niemiecki i angielski, a rodzice życzą sobie język angielski. Angielski wybierają nie tylko rodzice, ale i dzieci. Podczas festiwalu były dwie piosenki po niemiecku i dwie po angielsku – mówi dyrektor.

Tegoroczny Festiwal był pierwszym zorganizowanym na scenie sali koncertowej Szkoły Muzycznej I Stopnia, która mieści się w budynku „Trójki”.
Uczestników oceniało jury w składzie: Włodzimierz Krasnodębski (przewodniczący) – muzyk, anglista, Jerzy Iwański – germanista. Karolina Zalewska – rusycystka, w trzech kategoriach wiekowych wystąpiło 51 wykonawców z następujących placówek: Szkoła Podstawowa w Zembrowie, Szkoła Podstawowa w Kosowie Lackim, Zespół Szkół w Sabniach, Zespół Szkół w Skrzeszewie, Szkoła Podstawowa w Jabłonnie Lackiej, Zespół Oświatowy w Skibniewie oraz z trzech szkół sokołowskich: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, Zespołu Szkół Salezjańskich „Lux Sapientiae” i Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3.
W kategorii klas I- III pierwsze miejsce jury przyznało duetowi Patryk Marciniak i Róża Kuć z SP Zembrów za piosenkę „What’s the matter?”, (opiekun A. Rucińska). Drugie miejsce zajęła Natalia Kulik z PSP nr 3 z utworem „Teddy Bear”, (op. Dorota Odziemczyk), trzecie- duet Gabriela Miłkowska i Oskar Andrychowski z PSP nr 3 za piosenkę „Mother’s Day”, (op. D. Odziemczyk).
W kategorii klas IV- VI pierwszym miejscem za wykonanie piosenki „Say something” Christiny Aguilery & A Great Big World nagrodzono kosowiankę Magdalenę Zakrzewską, (op. Irena Rytel), drugą nagrodę otrzymał Jakub Jurczak z SP w Zembrowie za „Talking to the moon” z repertuaru Bruno Marsa, (op. A Rucińska), trzecią- Natalia Oleszczuk z SP w Kosowie Lackim za utwór „Arms” Christiny Perri, (op. I. Rytel). Wyróżniono Gabrielę Woźniak z Jabłonny Lackiej za utwór „Hallelujah”, (op. Elwira Kudaszewicz).
W kategorii klas VII, VIII i gimnazjum poziom był bardzo, bardzo wysoki. Przyznano dwa I miejsca: Natalii Głowacz z ZSS „Lux Sapientiae” za piosenkę Bruno Marsa „When I was Your Man”, (op. Aleksandra Pietrzak) i Ewelinie Krzymowskiej z Kosowa Lackiego za piosenkę „Titanium” Sia & David Guetta, (op. I. Rytel). II miejsce zajęła uczennica szkoły salezjańskiej Weronika Pliszka, która zaśpiewała piosenkę z repertuaru Christiny Stuermer „Ich lebe”, (op. Aneta Piwowar). Trzecią nagrodę za wzruszające wykonanie piosenki z repertuaru pochodzącego z Ukrainy pieśniarza Vitasa „Płacz żurawi” zdobyła Gabriela Jaczewska z ZO w Skibniewie, (op. Małgorzata Kownacka). Jury wyróżniło kolejną podopieczną I. Rytel- Amelię Rostkowską z Kosowa za utwór „Shallow”z repertuaru Lady Gagi & Bradleya Coopera.
Nagrodami były upominki i nagrody.
Za organizację Festiwalu odpowiadały nauczycielki języków obcych w PSP nr 3 Dorota Odziemczyk i Maria Pogorzelska. Imprezę finansowo wsparło Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta w Sokołowie Podlaskim oraz PSP nr 3.
Patronat Honorowy nad VI Powiatowym Festiwal Piosenki Obcojęzycznej sprawowali – starosta powiatu sokołowskiego Elżbieta Sadowska i burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula.

fot. SP nr 3