Krzysztof Zanussi w Sokołowie Podlaskim!

foto: Plakat promocyjny - 3 dkf eter — kopia

Dyskusyjny Klub Filmowy „Zbyszek” w Sokołowie Podlaskim zaprasza na najnowszy film Krzysztofa Zanussiego pt. „Eter” oraz spotkanie z reżyserem! Spotkanie odbędzie się 5 kwietnia o godz. 18:00 w Kinie „Sokół”. Bilety w cenie 12 zł  w sprzedaży w kasie kina oraz on-line: www.sokolowskakultura.pl

Naszego znamienitego gościa nikomu przedstawiać nie trzeba. Jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych twórców polskich za granicą. Jego kino jest głęboko autorskie – sam pisze scenariusze, realizując je w specyficznej, właściwej tyko sobie formie. Jest reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą, producentem, eseistą i filozofem.

Akcja  “Eteru” rozgrywa się na początku XX wieku na Podolu. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Gdy ofiarą jej działania pada młoda dziewczyna, lekarz zostaje skazany na śmierć. Niespodziewanie udaje mu się uniknąć stryczka. Doktor znajduje pracę w zaborze austriackim, w wojskowej twierdzy dowodzonej przez komendanta (Andrzej Chyra). Poza oficjalną praktyką, na własną rękę ponownie zaczyna prowadzić coraz dziwniejsze eksperymenty: na żywych i na umarłych. Obsesyjnie doskonali swoją wiedzę o eterze pozwalającym manipulować bólem, pożądaniem i wolą poddanych mu ludzi. Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić za próbę zawładnięcia ludzkim umysłem?

Krzysztof Zanussi studiował fizykę na UW i filozofię na UJ. Działał w amatorskim ruchu filmowym, realizując 11 filmów, 9 spośród nich uzyskało różne nagrody. Od 1980 jest kierownikiem artystycznym zespołu, a następnie dyrektorem Studia Filmowego „Tor”. Był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz przewodniczącym Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Od 1987 członek Komitetu Kinematografii.

Wykładał na wielu uczelniach filmowych, m. in . w PWSTiF w Łodzi, National Film School w Wielkiej Brytanii. Jest także reżyserem teatralnym. Reżyseruje m. in. w teatrach w Mediolanie, Palermo, Bonn, Krakowie, Bremie, Bazylei. Wśród wielu prestiżowych nagród i odznaczeń ma Nagrodę „David di Donatello”, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres (Francja). Autor książek „O montażu w filmie amatorskim” (1968), „Rozmowy o filmie amatorskim” (1978). W 1990 został wybrany Prezydentem Europejskiej Federacji Realizatorów Audiowizualnych (FERA). Konsultant Papieskiej Rady do Spraw Kultury w Watykanie, b. wiceprzewodniczący Rady Programowej Telewizji Polskiej, b. prezydent Stowarzyszenia EUROVISIONI. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, od roku 2011 członek zarządu Akademii.

foto:  - 3 dkf eter