Festiwal twórczości J. Barańskiej i J. Antczaka

foto: Festiwal twórczości J. Barańskiej i J. Antczaka - plakat festiwal baranska 212x300Od 27 do 29 września 2018 r. Sokołowski Ośrodek Kultury zaprasza na I edycję Festiwalu twórczości Jadwigi Barańskiej i Jerzego Antczaka, który powstał z miłości do wartości dla miłośników dzieł Barańskiej i Antczaka. Bezpłatne miejscówki czekają na Państwa w punkcie informacji SOK (poniedziałek – piątek 12:00 – 19:00).

Program Festiwalu:
27 września 18:00
„Hrabina Cosel” – projekcja filmu
– spotkanie z aktorem Andrzejem Żółkiewskim

28 września 17:30
„Szklana menażeria” – projekcja spektaklu Teatru Telewizji
– spotkanie z aktorem i reżyserem Ignacym Gogolewskim, prowadzenie: Piotr Łoś
„Noce i dnie” – projekcja I cz. filmu

29 września 16:00
„Noce i dnie” – projekcja II cz. filmu
– spotkanie z aktorką Małgorzatą Zajączkowską i reżyserem Marcinem Bortkiewiczem
– Gala Finałowa Festiwalu z wręczeniem Nenufarów – nagród festiwalowych. Oprawa muzyczna – Stanisław Górka i Jerzy Derfel

 

Goście Festiwalu:

Andrzej Żółkiewski / Aktor. Ukończył warszawską PWST. W latach 1979-83 występował w Teatrze Polskim w Warszawie, a w latach 1983-90 w Teatrze Narodowym w Warszawie. Jako aktor filmowy zagrał w ponad trzydziestu serialach telewizyjnych, jednak znany jest głównie z roli Wiktora, dowódcy Andrzeja Talara w serialu Dom.

Ignacy Gogolewski / Aktor teatralny i filmowy, reżyser, scenarzysta. Absolwent warszawskiej PWST. Pierwszą rolą w zawodowym teatrze był Sekretarz w Lalce Bolesława Prusa w reż. Bronisława Dąbrowskiego (Teatr Polski w Warszawie), jednak prawdziwy rozgłos przyniosła mu rola Gustawa w Dziadach Adama Mickiewicza w reż. Aleksandra Bardiniego. Był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie i Teatru Współczesnego w Warszawie. Był dyrektorem Teatru Śląskiego w Katowicach, Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie i Teatru Rozmaitości w Warszawie. Obecnie jest aktorem Teatru Narodowego w Warszawie.
Ignacy Gogolewski bywa czasem określany mianem jednego z ostatnich mistrzów starej szkoły aktorskiej, opierającej się na szacunku dla słowa, dbałości o frazę muzyczną tekstu, uwzględnianiu rytmu prozy i poezji oraz właściwym operowaniu głosem.

Małgorzata Zajączkowska / Polska aktorka teatralna i filmowa. W 1979 roku ukończyła warszawską PWST, w tym samym roku związała się na dwa lata z Teatrem Narodowym w Warszawie, na którego deskach zadebiutowała już w 1977 roku. Na ekranie po raz pierwszy pojawiła się w 1976 roku w maleńkim epizodzie w „Zdjęciach próbnych” Agnieszki Holland, Pawła Kędzierskiego i Jerzego Domaradzkiego. Większe role stworzyła już jako dyplomowana aktorka. W samym 1980 roku wzięła udział aż w pięciu produkcjach filmowych i telewizyjnych (m.in. „Bajki na dobranoc” Sławomira Idziaka, „Bez miłości” Barbary Sass, „Constans” Krzysztofa Zanussiego). Rok później zagrała w głośnym filmie Janusza Zaorskiego „Dziecinne pytania” (1981). Jej kariera w kraju nie zdążyła rozkręcić się na dobre, w 1981 roku poznała swojego przyszłego męża Karola Steina, z którym wyjechała do USA. Przybrała nazwisko męża i zaczęła funkcjonować jako Margaret Sophie Stein. Grała u boku Anjelicy Houston, Leny Olin, Glenn Close i Christophera Walkena. Do współpracy zaprosił ją Woody Allen, który powierzył jej epizodyczną rolę Lilly w komedii „Strzały na Broadwayu”. Po rozwodzie z mężem w 1999 roku wróciła do Polski i już rok później pojawiła się na ekranie: w filmie „Żółty szalik” Janusza Morgensterna oraz w serialu „Sukces” Andrzeja Kostenki. Nie licząc pierwszoplanowej roli w „Pogodzie na jutro” Jerzego Stuhra i pielęgniarskiego epizodu we „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego, w ciągu ostatniej dekady grywała głównie w serialach telewizyjnych: „Złotopolscy”, „Magda M.”, „Na dobre i na złe”. Ostatnio aktorka powróciła na duży ekran, spotykając się po latach z Krzysztofem Zanussim na planie „Rewizyty” oraz z Agnieszką Holland podczas realizacji polsko- słowacko- czesko-węgierskiej produkcji o „Janosiku”.

Marcin Bortkiewicz / Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i dramaturg, aktor. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Od 1991 związany z Ośrodkiem Teatralnym Rondo w Słupsku jako aktor, scenarzysta i reżyser teatralny, w latach 2005-2007 aktor i reżyser w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu, współpracuje też z innymi teatrami.
Jego krótkometrażowy „Portret z pamięci” zaproszono do prestiżowej sekcji Quinzaine des Réalisateurs – Director’s Forthnight Festiwalu w Cannes. Solidny warsztat scenariuszowy i reżyserski odnajdziemy także w jego debiucie – „Nocy Walpurgi”, która szturmem zdobyła serca jurorów i publiczności Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie oraz zdobyła Złotego Lwa oraz Nagrodę Specjalną Jury FPFF w Gdyni.