Wakacyjne warsztaty „Ulicami Sokołowa”

Dzieci podczas warsztatów

W dniach 4-6 lipca 2016 odbyła się pierwsza część wakacyjnych warsztatów plastycznych „Ulicami Sokołowa”, które prowadziła Aleksandra Rykała.

Artystyczną podróż po naszym mieście dzieci i młodzież rozpoczęły od malowania herbu miasta na okrągłych talerzach. Pojawiły się bardzo nowoczesne i kolorowe wersje naszego herbu, sokół przybierał różne formy i barwy: od złotych po tęczowe.

Kolejnego dnia dzieci udały się na pobliski skwer im. A. Mickiewicza. Grupa młodsza poszukiwała na alejce swoich cieni i odrysowywała je kolorową kredą zaś grupa starsza za pomocą techniki frottage „czytała” historię naszego miasta: powstały niezwykle interesujące szkicowniki nt. Sokołowa Podlaskiego.

Trzeciego dnia zajęć dzieci i młodzież udały się w teren przed budynkiem SOK w poszukiwaniu skarbów natury, które miały za zadanie ożywić. Ze znalezionych patyków wyczarowały kolorowe węże zaś z przydrożnych kamieni różnorodne formy zwierzaków, motyli czy kwiatów.

Drugi tydzień warsztatów dzieci młodzież rozpoczęły od namalowania panoramy Sokołowa Podlaskiego. Na wielkim zwoju tektury pojawiły się znane miejsca naszego miasta: park ze stawem i pałacem (obecnym Domem Miłosierdzia), sokołowska Konkatedra czy znana wszystkim dawna Cukrownia.

Kolejny dzień warsztatów przyniósł trochę oddechu a wraz z nim zajęcia z elementami sensoplastyki, nowej formy plastyki, która stymuluje wszystkie zmysły: węchu, wzroku, dotyku, słuchu czy smaku. Dzieci eksperymentowały jak z naturalnych składników stworzyć ciecz nienewtonowską i świetnie się przy tym bawiły. W pracowni plastycznej SOK unosił się przyjemny aromat olejków zapachowych. Dzieci miały okazję uwolnić naturalną ekspresję twórczą.

Starsze dzieci własnoręcznie stworzyły album na temat historii naszego miasta. Reprodukcje starych fotografii zostały wzbogacone niezwykle interesującą dziecięcą interpretacją miasta. Na zakończenie warsztatów dzieci stworzyły własną pocztówkę z wakacji oraz symboliczny pejzaż wewnętrzny na szarym papierze.

Więcej zdjęć z warsztatów w fotogalerii: [4 lipca] [5 lipca] [6 lipca] [11 lipca] [12 lipca] [13 lipca]