Umowy już podpisane, prace rozpoczynają się

Podpisanie umowy

To już nie zapowiedzi, ale fakt. Prace przy rozbudowie sokołowskiego Żłobka Miejskiego i adaptacji pomieszczeń na Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego ruszają. W środę 20 czerwca burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula podpisał umowę na rozbudowę żłobka a dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński – na adaptację pomieszczeń przeznaczonych na nową placówkę – Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego.

W obu przypadkach wykonawcą jest ta sama firma. Przetarg wygrała ta sama firma, która wcześniej remontowała Sokołowski Ośrodek Kultury.

Nowe Muzeum

Muzeum powstaje za pozyskaną przez Sokołowski Ośrodek Kultury dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, w ramach programu „Sokołowski Tygiel Kulturalny”. Projekt przygotowały Urząd Miasta i Sokołowski Ośrodek Kultury.

Prace pochłoną 2 mln 81 tys. 311 zł, z czego dofinansowanie to prawie 78 proc. kosztów.

Projekt zakłada powstanie części ekspozycyjnej (pow. 160 metrów kwadratowych)  muzeum na parterze, wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi. Wejście do muzeum jest planowane od wschodniej strony budynku,  z recepcją, skomunikowaną klatką schodową i windą. Hol wejściowy zajmie 101 metrów kwadratowych. Nowością będzie usytuowany w piwnicach bar restauracyjny z węzłem sanitarnym i pomieszczeniami towarzyszącymi. Bar o powierzchni 305 metrów kwadratowych będzie serwował kuchnię Wielkiego Gościńca Litewskiego.  Całe Muzeum będzie mieć powierzchnię 567 metrów kwadratowych.

Termin zakończenia prac to 15 czerwca 2019 r.

Żłobek Miejski

Z Żłobku Miejskim liczba miejsc zwiększy się do 50. Przebudowa jest możliwa dzięki 1 mln zł pozyskanymi przez miasto w ramach Programu „Maluch +” realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,

Rozbudowa – jak zapowiedział burmistrz Bogusław Karakula – rozwiąże problem braku miejsc w Miejskim Żłobku, uwzględniają przyrost naturalny, jaki odnotowujemy w Sokołowie Podlaskim.

Żłobek zmieni się. Zostaną dobudowane sale zabaw z pomieszczeniami towarzyszącymi. Istniejąca na piętrze sala rytmiki zmieni się w salę zabaw.

Pomieszczenia wewnętrzne, w tym kuchnia wstępna, będą przebudowane. Zmieni się układ wejścia do budynku i komunikacja prowadząca do nowych sal.

W Żłobku pojawią się nowe mebelki – łóżeczka, krzesełka, leżaczki, stoliczki itd.

Koszt wyniesienie 1 mln 32 tys. zł. Termin zakończenia prac to już 15 listopada br.