Smakowita jesień na Wielkim Gościńcu Litewskim.

foto: Smakowita jesień na Wielkim Gościńcu Litewskim. - plakat 01 212x300W przedostatnią niedzielę października, 22.10.2017, w Sokołowie Podlaskim, najstarszym mieście na Podlasiu, przez które przebiega historyczny szlak pocztowy Wielki Gościniec Litewski odbędzie się Turniej Smaków. Smakołyki przygotowane przez uczestników tego konkursu będą rywalizowały o tytuł „Najlepszej jesiennej potrawy”, a trunki – o miano „Najlepszego napitku na Szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego”.

Dotychczas impreza znana pod nazwą „Jesień na Mazowszu i Podlasiu” będzie organizowana w nowej formule jako „Turniej Smaków. Jesień na Wielkim Gościńcu Litewskim”.

„Zanim rozpocznie się sezon zimowy, kiedy czas spędzamy najchętniej w domowym zaciszu lub innym ciepłym miejscu, chcemy zachęcić mieszkańców Sokołowa Podlaskiego i okolicznych miejscowości do aktywnego wypoczynku poza domem. Mile widziani będą również goście spoza naszego regionu. Przygotowaliśmy szereg atrakcji zarówno dla pasjonatów gotowania, jak i dla osób, które wolą próbować potraw i trunków przygotowanych przez innych. Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku” mówi Marcin Celiński, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury.

Turniej Smaków zapewni moc atrakcji dla całej rodziny. Uczestnicy będą mogli spróbować dań regionalnych np. z ziemniaków czy dyni, a także przetworów z zebranych latem owoców i grzybów, w które obfitują okoliczne lasy. Nie zabraknie również miodów, soków i konfitur lokalnych producentów. Zarówno dorośli jak i dzieci będą mieli okazję spróbować swoich sił podczas warsztatów kiszenia kapusty metodą tradycyjną. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali warsztaty artystyczne i zabawy z darami jesieni (m.in. tworzenie ludzików z kasztanów i żołędzi, pieczątki z ziemniaków).

Podczas jesiennej edycji organizatorzy mają nadzieję odkryć i nagrodzić kolejne perełki lokalnej kuchni. Wcześniejsze edycje umożliwiły nam poznanie i spróbowanie wielu smacznych dań i trunków, np. sok z koszonych buraków, czy chrzan gotowany na maślance. Liczymy, że październikowy Turniej również będzie źródłem wyjątkowych doznań kulinarnych. Serdecznie zapraszamy pasjonatów gotowania do udziału w turnieju i chwalenia się swoimi potrawami i napojami. Bywa, że proste kombinacje składników i smaków, które autorom mogą wydawać się mało atrakcyjne, robią piorunujące wrażenie na jury.

Podczas imprez kulinarnych na Szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego pokazujemy to, co w naszym regionie najlepsze, najsmaczniejsze i przede wszystkim lokalne. Podczas imprezy nawiążemy również do wielokulturowej historii regionu i Sokołowa Podlaskiego. Zapraszamy na pokaz kulinarny: „Kuchnia prawosławia. Wielokulturowość na Wielkim Gościńcu Litewskim”, który poprowadzi Joanna Jakubiuk, znawczyni kuchni regionalnej i królowa pierogów, współzałożycielka Convivium Slow Food Podlasie.

Udział w Turnieju Smaków i w imprezie kulinarnej jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich. Organizatorami są: Sokołowski Ośrodek Kultury, Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski.

Więcej informacji: Katarzyna Sobieska, Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski, tel. 536 838 500, lotwgl@wp.pl

This slideshow requires JavaScript.