„Panny Sprawiedliwe” w SOK

Wykonawcy projektu "Panny Sprawiedliwe"

Uczniowie sokołowskich szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję wysłuchać nowego projektu muzycznego Darka Malejonka i Maleo Reggae Rockers, który wraz ze znakomitymi polskimi wokalistkami Anią Rusowicz, Olą Nowotniak, Anią Szafraniec, Kasią Kowalską czy Lilu od ponad czterech lat swoją twórczością oddają hołd kobietom walczącym.

„Panny Sprawiedliwe”, bo tak nazywa się najnowszy projekt Maleo, jest kontynuacją poprzednich – „Morowych Panien” i „Panien Wyklętych”. Współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma za zadanie zapoznanie młodzieży z tematyką holocaustu i losami Polaków ratujących Żydów.

-Po „Morowych Pannach” byłem przekonany, że to już koniec mojej przygody z historią. Jednak ciągle pojawiają się historie, obok których nie możemy przejść obojętnie, musimy je „ożywić”, opowiedzieć o nich publiczności. Wraz z nowymi tematami, pojawiają się pomysły na muzykę, na teksty i od nowa bierzemy się do roboty.- tak o swojej pracy na rzecz ojczyzny opowiada lider Maleo Reggae Rockers, Darek Malejonek.

Koncert został poprzedzony niespełna godzinnym wykładem wygłoszonym przez znakomitego dziennikarza radiowego i autora książki „Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed zagładą.” – Grzegorza Górnego. Podczas swojego wystąpienia wykładowca starał się uświadomić młodzieży jak okrutna była polityka okupanta wobec naszego narodu. Za pomoc udzieloną jednemu Żydowi na karę śmierci skazywane były całe rodziny Polaków. Tak okrutnej kary nie ponosił żaden inny obywatel Europy, który decydował się na pomoc rodzinom żydowskim. Warto pamiętać, że w ocalenie jednego Żyda zaangażować się musiało minimum dziesięciu Polaków, którzy kolejno dawali mu schronienie. Jest to kwestia niezwykle istotna, szczególnie teraz kiedy to Polacy oskarżani są o zagładę Żydów w czasie II wojny światowej.

Po zakończeniu wykładu na scenie pojawili się muzycy, którzy swoimi utworami opowiadali historię Polaków ze szczególnym uwzględnieniem losów kobiet i dziewczyn, które niejednokrotnie niosąc pomoc innym, narażały na śmierć swoich najbliższych. W piosenkach opowiedziane zostały historię zarówno znanych postaci historycznych takich jak Inka, jak również opowieści o nieznanych heroicznych kobietach, które mimo wielu niebezpieczeństw decydowały się na opiekę nad żydowskimi sierotami.

Sokołowski Ośrodek Kultury jest jednym z pięciu miejsc w kraju, które miały okazję gościć Maleo Reggae Rockers i „Panny Sprawiedliwe” pod swoim dachem. Sokołowska młodzież natomiast wysłuchała najnowszych utworów artystów, które swoją ogólnopolską premierę będą miały dopiero na początku przyszłego roku. Na scenie pojawili się: Darek Malejonek lider Maleo Reggae Rockers z zespołem, Ania Rusowicz, Ola Nowotniak, Ania Szafraniec, Lilu, Kasia Malejonek, Mona, Angelika Korszyńska – Górny, oraz gość specjalny koncertu – Kasia Kowalska!