Obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski

Uczestnicy obchodów

14 kwietnia 2016 r. w Sokołowie Podlaskim odbyły się uroczystości 1050 – lecia Chrztu Polski.

Obchody rozpoczęła msza święta w sokołowskiej konkatedrze. Po mszy poczty sztandarowe oraz delegacje przeszły ulicami miasta, składając kwiaty w Miejscach Pamięci.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali kinowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski, p.Bogusław Karakula:

„Szanowni Państwo, kochani młodzi Sokołowianie.

Z pełnym przekonaniem twierdzę, że Chrzest Polski, symbolizowany przyjęciem chrztu przez księcia Polan Mieszka I, to najważniejsze wydarzenie dla przyszłości Polski i Polaków. To przyjęcie najwyższego aktu, porządkującego życie każdego ówczesnego i przyszłego Polaka według norm chrześcijańskich.

Od 966 roku najwyższymi wartościami Narodu Polskiego są niepodważalne wartości chrześcijańskie, na których opiera się porządek prawny naszego państwa, normy życia publicznego, rodzinnego, kultura i tradycje. Poszanowanie tych wartości jest niezwykle ważne i niezbędne dla zachowania porządku, ładu moralnego oraz bezpieczeństwa między narodami, wewnątrz kraju, w różnych grupach formalnych i nieformalnych oraz w każdej rodzinie.

Szanowni Państwo,
Jesteśmy świadkami wielu aktów przemocy we współczesnym świecie, terroru, masowych egzekucji będących efektem braku tolerancji. Celem takich zachowań jest chęć bezwzględnego uzależnienia jednych od drugich z pogwałceniem godności i praw człowieka.

Niestety, te niebezpieczne zjawiska wnikają również do polskich elit politycznych i środowisk. Stąd podziały i swary wewnątrz naszego kraju. Dlatego tak ważne jest byśmy byli wierni wartościom chrześcijańskim, bo tylko kierując się nimi przywrócimy zgodę i jedność naszego Narodu, a także przyczynimy się do powstrzymania fali nienawiści w Europie i na świecie.

O to proszę i tego życzę Państwu, mieszkańcom Sokołowa Podlaskiego i całemu Narodowi Polskiemu.”

Podczas sesji historycznej zostały wygłoszone wykłady prof. Piotra Jaroszyńskiego „Rok 966 – jego znaczenie dla Polski” oraz dr Grzegorza Ryżewskiego „Rozwój placówek chrześcijańskich w Sokołowie i okolicach do połowy XVI w.” Po sesji została otwarta wystawa „Kronikarze piszą… Chrzest Polski”. Uroczystości uświetniły występy Chóru i Zespołu Wokalnego Voci Cantati oraz Aneta Mroczek i Piotr Wicenciak.