Sokołowianin zwycięzcą II Turnieju Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Uczestnicy turnieju

W niedzielę 6 marca w Szkole Podstawowej nr 4 w Sokołowie Podlaskim rozegrano II Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Niezłomnych z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zawody objęli patronatem Senator Waldemar Kraska i Burmistrza Bogusław Karakula. W turnieju zorganizowanym przez UKS Sokołowskie Towarzystwo Szachowe wspólnie z Urzędem Miasta Sokołowa Podlaskiego zagrało 38 zawodników z dziesięciu miejscowości naszego regionu.

Uroczystego otwarcia dokonali: dyrektor SP4 pani Grażyna Skonieczna i prezes STSzu pan Józef Flaziński. Uczestnicy zostali zapoznani z losami żołnierzy podziemia antykomunistycznego w latach powojennych oraz obejrzeli krótki film dokumentalny z pokazowego procesu legendarnego „Łupaszki”.

tab nPo uroczystym wstępie przyszła pora na walkę na szachownicach. Gracze rozegrali dziewięciorundowy turniej z tempem po 15 minut dla zawodnika. Zwycięstwo odniósł sokołowianin Józef Flaziński, który zdobył 7 punktów. Drugie miejsce z takim samym dorobkiem zajął Roman Grochowski z Maratonu Łomża, który w ostatniej rundzie pokonał Flazińskiego, jednak dodatkową punktacją przegrał z uwagi na słaby start. Grochowski po falstarcie (dwie pierwsze partie przegrał), finisz miał piorunujący, wygrywając kolejne siedem pojedynków. Trzecie miejsce zajął Jan Ostrysz z Wiśniewa z dorobkiem 6,5 pkt. Ostrysz również zaliczył porażkę z Grochowskim w przedostatniej rundzie. Czwarte miejsce zdobył Jakub Żurawicki z Fidei Węgrów – najlepszy junior turnieju, który jako jedyny nie poniósł porażki. Drugie miejsce wśród juniorów do lat 18 zajął Piotr Orzełowski (6 pkt.) przed Piotrem Kodymem (5) obaj z Węgrowa.

W stawce juniorów do lat 12 najlepszy był Wojciech Kakowski z Siedlec przed Wiktorem Kukawskim z Gambitu Międzrzec Podlaski i najlepszą zawodniczką Katarzyną Kodym z Węgrowa.

Zwycięzcy poszczególnych klasyfikacji otrzymali puchary i nagrody rzeczowe, które wręczyli im członkowie zarządu Sokołowskiego Towarzystwa Szachowego Józef Flaziński i Sławomir Wróblewski. Wszyscy zawodnicy również tradycyjnie już nie odjechali z pustymi rękami, a było to możliwe dzięki sponsorom. Nagrody dla wszystkich graczy ufundowali: Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie, Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula, Senator RP Waldemar Kraska i Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim.

Organizatorzy postarali się zapewnić graczom bardzo dobre warunki gry z patriotyczną atmosferą. Zawodnicy mieli do dyspozycji przestronną salę oraz świetlicę z bufetem, a na półmetku rozgrywek zaserwowano gorący bigos. W przerwach można było posłuchać partyzanckich piosenek. Warto dodać, że wszystkie tegoroczne obchody z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a więc i sokołowski turniej odbywały się pod Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.