Jubileusz teatru szkolnego „Żekate” w PG1

Nauczyciele z tortem urodzinowym

Prezentacja slajdów z różnych spektakli, występy młodych „aktorów” w świetnych scenkach kabaretowych oraz Mateusza Kuca, który przed laty miał w zespole swoje „pięć minut”, refleksyjna muzyka i piękne dekoracje związane z teatrem, atmosfera radości i wspomnienia, wspomnienia, wspomnienia…

Wszystko to mogli zobaczyć i przeżyć nauczyciele, absolwenci i obecni uczniowie gimnazjum 12.12.2014r. podczas uroczystości 15­-lecia teatru szkolnego Nie zabrakło podziękowań dla dyrekcji, nauczycieli i …tortu urodzinowego!

Teatr szkolny „Psikus” założyła we wrześniu 1999r. p. Maria Janista. To ona została opiekunem grupy,reżyserem, scenografem. Początkowo do zespołu należeli harcerze z 91 HDT „Tanijas” oraz ówcześni pierwszoklasiści. Z wielką pasją rozwijali oni zdolności aktorskie, przygotowywali kabarety i pierwsze przedstawienie Swoją pracę zaprezentowali podczas uroczystości szkolnych oraz Przeglądu Teatralnego zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim.

W roku szkolnym 2000/2001 zespół opracował scenariusz kolejnego spektaklu „Ludzie, cuda w tej budzie”. Grupa wygrała eliminacje powiatowe w Sokołowie Podlaskim i zdobyła wyróżnienie w Finale Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Srebrna Maska” w Siedlcach.

Sezon 2001/2002 to praca nad spektaklem „My z przełomu wieków”. „Psikus” znów wygrał eliminacje powiatowe festiwalu „Srebrna Maska” i wystąpił w Finale oraz w I Młodzieżowych Prezentacjach Artystycznych zorganizowanych przez SOK.

W 2002 r. do zespołu zapisani zostali nowi członkowie. Zmieniła się też nazwa … na „Żekate”. W ciągu 15 lat kolejno powstały przedstawienia: „Polak potrafi”, „Królewna na ziarnku szyszki”, „Tygrys Pietrek”, „Przepraszam, szalony pączku”, „Wolność”,” Siła”, „Ludzie, cuda w tej budzie II”, „Sami swoi”, „Jesteś niczym”,”Pozwólcie mi żyć”, „Pięć minut”, „Tajemnica”, „Sztuka o mało co teatralna”. Oprócz przedstawień przygotowanych zostało wiele scen kabaretowych i pantomimicznych, np. „Czerwony Kapturek”, „Tofik”, „Smok wawelski”, „Kopciuszek”, ” Dama na wieży”, „Mały Książę”, „Piękna i bestia”, „Chińska restauracja”, „Maciej i smok”, „Wyjazd” …

Przez 15 lat istnienia zespołu pracowało w nim około 200 uczniów gimnazjum. Nie sposób dziś wymienić wszystkich, bo niektórzy tylko próbowali swoich sił, ale warto przypomnieć, że głównie dzięki wytrwałości i pasji tych najbardziej zainteresowanych udało się wielokrotnie odnieść sukcesy podczas eliminacji powiatowych Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Srebrna Maska” i wystąpić w Finale w Siedlcach, zdobyć II miejsce w Powiatowym Przeglądzie Sztuk Teatralnych zorganizowanym przez Sanepid oraz I miejsce w Podlaskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych.

„Żekate” wielokrotnie reprezentowało gimnazjum w imprezach organizowanych przez KH ZHP Sokołów Podlaski, przez SOK , w imprezach plenerowych „Można inaczej”, festynach organizowanych przez księży salezjanów, festiwalach talentów. Zespół ma na swoim koncie również wiele innych występów: w Domu Dziecka „Julin”, na Oddziale Dziecięcym Szpitala Powiatowego,podczas uroczystości zamknięcia Szkoły Podstawowej nr 6 i majówki w Szkole Podstawowej nr 4.

„Żekate” uświetniało też wiele imprez szkolnych. Młodzi aktorzy występowali podczas wszystkich dni otwartych, w apelach podsumowujących szkolne dni profilaktyki, ślubowaniach i otrzęsinach klas I, dniach podlaskich, festiwalach talentów, jasełkach w szkole i w sokołowskich kościołach. W ciągu 15 lat z grupą współpracowali: p. Maria Skorupka, p. Joanna Puchalska, p. Maria Bielińska, p. Małgorzata Świsłowska, p. Maria Kucharczyk, p. Agnieszka Badura, p. Michał Soszka.

Uroczystość jubileuszową przygotowały Maria Skorupka, Maria Kucharczyk, Joanna Puchalska,

Maria Bielińska i Maria Janista.