Szlachetna Paczka w Przedszkolu nr 2

Przedszkolaki szykujące paczki

12 grudnia w Miejskim Przedszkolu nr 2 był dniem pełnym rodzinnego ciepła, życzliwości i radości. Tego dnia przedszkolaki pakowały artykuły zgromadzone w przedszkolu do  „Szlachetnej paczki”.

Jest to projekt, który realizowany jest od 2000 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA. Głównym założeniem akcji jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. W „Szlachetnej Paczce” prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub okolicy. O potrzebach tych dowiadują się wolontariusze, którzy sami w swoich społecznościach poszukują rodzin dotkniętych biedą, odwiedzają je i pytają o to, czego im najbardziej brakuje. Około miesiąca przed Bożym Narodzeniem informacje te są umieszczane w anonimowej bazie internetowej, by darczyńca mógł wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę na święta.

Przedszkole nr 2 już od lat czynnie włącza się a akcje charytatywne takie jak: „I Ty możesz zostać św. Mikołajem” (na rzecz domu dzieckaJULIN w Kaliskach), akcję organizowaną przez Caritas „Domowy Kościół”, zbiórkę nakrętek po różnych napojach, które wymieniane są na potrzebny sprzęt rehabilitacyjny dla chorych dzieci. Nie można zapomnieć o bardzo ważnej akcji „Góra Grosza polegającej na zbiórce drobnych monet w szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski. Zebrane monety pozwalają na realną pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną i przebywającym w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka, domach dla dzieci oraz innych formach opieki. Obecnie trwają przygotowania do „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas której, tak jak w zeszłym roku to przedszkolaki wezmą do ręki puszki i będą zbierać pieniążki wśród swoich rówieśników i ich rodziców. Realizacja wszystkich tych działańjest możliwa dzięki zaangażowaniu pracowników przedszkola oraz ludziom o szlachetnych sercach, którzy dzielą się tym, czym mogą, by pomóc drugiemu człowiekowi.

Dyrektor przedszkola – pani Urszula Marcinkowska podsumowała ostatnią akcję Szlachetna Paczka w następujący sposób:  „Jestem wzruszona i niezwykle dumna z postaw naszych wspaniałych rodziców i ich dzieci. To właśnie oni z ochotą odpowiadają na każdy nasz apel o pomoc dla potrzebujących. Udowadniają, że są ludźmi życzliwymi, wrażliwymi i pełnymi empatii. Swoją postawą, po raz kolejny,dali swym dzieciom przykład jak być dobrym człowiekiem. Zaangażowali swoje pociechy do zrobienia zakupów i przyniesienia ich do przedszkola. Ta ogromna siła sprawiła, że rodzina wybrana w akcji Szlachetna Paczka poczuła się ważna i potrzebna.

Nasze przedszkole od lat stawia na to, by od najmłodszych lat uczyć dzieci pomagania innym – jest to jeden z priorytetów pracy  placówki. Takie akcje jak ta uczą dzieci bezinteresowności, uwrażliwiają je na potrzeby drugiego człowieka. Naturalna życzliwość i wrażliwość służy bowiem budowaniu więzi między ludźmi. Wierzę, że nasze przedszkolaki zapamiętają tę lekcję dobroci na całe życie. Nasi absolwenci na pewno wyrosną na szlachetnych ludzi, kochających innych, niezależnie od ich sytuacji życiowej.”