Nagłówki

Jubileusz 90 urodzin Stanisława Oleksiaka

Tabliczka pamiątkowa przy dębie

12 października o godz. 11.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbyła się Msza Święta z okazji 90 urodzin Stanisława Oleksiaka. Po Mszy na terenie skweru im. Adama Mickiewicza odsłonięto dąb upamiętniający rodzinę Oleksiaków.

Stanisław Oleksiak jest Prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych, a także innymi odznaczeniami państwowymi i wojskowymi, m.in. Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Stanisław Oleksiak urodził się w Przeździatce w 1924 r. Uczył się w Siedlcach. W 1942 r., po zdaniu matury, wstąpił do Armii Krajowej, przyjmując pseudonim „Kozic”. Członkami podziemnego polskiego wojska byli też jego bracia, z których dwóch, Henryk „Wichura” i Józef, poległo w walkach partyzanckich.

Wraz z oddziałem uczestniczył w licznych akcjach dywersyjnych, m.in. w spaleniu Urzędu Pracy w Sokołowie Podlaskim. W 1943 roku „Kozic” z oddziałem wyruszył na Ziemię Białostocką, a następnie aż za Niemen. Tam służył w I-szej kompanii III bat. UBK 77 Pułku Piechoty Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Stanisława Korolkiewicza, ps. „Szczęsny”.

4 października 1944 r., poważnie ranny w potyczce z UB we wsi Perlejewo, został przewieziony do Karlusina. Następnie przebywał na leczeniu w szpitalu siedleckim, skąd w wyniku donosu trafił do gmachu UB przy ul. 1 Maja. Na wolność wyszedł w czerwcu 1945 r. Od lipca w Warszawie służył w jednostce osłonowej komórki wywiadu „Pralnia II”, pracującej dla Dowództwa Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po ponownym aresztowaniu został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy na 10 lat pozbawienia wolności. Wyszedł na wolność tuż przed Bożym Narodzeniu w 1954 roku, skończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, znalazł pracę i założył rodzinę.

Od 1989 roku, czyli od momentu powstania Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stanisław Oleksiak jest związany z tą organizacją. Podejmował wiele inicjatyw na rzecz upamiętnienia żołnierzy AK, współpracował z IPN, współtworzył liczne projekty edukacyjne. Pełnił w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej rożne funkcje – od 2010 roku piastuje urząd Prezesa Związku.