MBP – upamiętnienie 70. rocznicy likwidacji getta

Uroczystości w bibliotece

10 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się uroczystość upamiętniająca 70. rocznicę likwidacji Getta w Sokołowie Podlaskim. 

Historię Żydów na terenie Sokołowa Podlaskiego przypomniał dr Rafał Dmowski z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Goście mogli też zapoznać się z filmem, w którym zebrano relacje mieszkańców pamiętających istnienie getta w naszym mieście i tragiczną historię jego likwidacji.
Organizatorami uroczystości byli Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski, Biblioteka Miejska im. K. I. Gałczyńskiego, Awangarda Media Group w Warszawie i Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.
Wystąpienie Burmistrza Miasta podczas otwarcia uroczystości:
Szanowni Państwo,
 
Spotykamy się tu dziś, aby razem wspominać 70. rocznicę likwidacji getta w Sokołowie Podlaskim. To tragiczne wydarzenie na zawsze zmieniło oblicze naszego miasta. Naród polski i żydowski, od stuleci połączone wspólną historią, razem też stały się ofiarami zbrodniczej ideologii nazistowskiej. Stajemy tu teraz ramię w ramię, by oddać cześć tysiącom Polaków narodowości żydowskiej, którzy na ziemi sokołowskiej zginęli z rąk hitlerowskiego okupanta.
 
Niech fakt, że zgromadziliśmy się tu tak licznie będzie najlepszym dowodem, że ci, którzy oskarżają nas o antysemityzm, robią to w poszukiwaniu rozgłosu i taniej sensacji, nie zaś w oparciu o fakty. 
 
Stąd jesteśmy, tu żyjemy i nasze życie jest nierozerwalnie związane z historią tej ziemi – także z tą najtragiczniejszą. Z niej czerpiemy mądrość, siłę i wiarę, że można i trzeba budować nowy świat. Świat bez podziałów etnicznych, religijnych czy światopoglądowych. Niech ta wspólna lekcja historii wytycza nam drogę.