Dwie nagrody dla „Sokołowian” na Festiwalu w Chorwacji

W dniu 29.06.2010r. wczesnym rankiem Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” wyjechał do Chorwacji na X Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, który odbywał się w miejscowości Velika Gorica (Duża Górka) k/ Zagrzebia, stolicy Chorwacji.

Późnym wieczorem tego dnia Zespół zatrzymał się na nocleg w Bratysławie, stolicy Słowacji.Następny dzień poświęcony był zwiedzaniu Bratysławy, a w szczególności zabytków Starówki. Wieczorem autokar z „Sokołowianami” wyjechał w dalszą drogę tj. do Chorwacji,do której dojechał 1.07 br. Zespół został zakwaterowany w hotelu w Zagrzebiu. Tego dnia wieczorem w Velika Gorica, w parku, na scenie plenerowej rozpoczęły się występy zespołów uczestniczących w Festiwalu. Wystąpiły zespoły: z Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii, USA (Chicago), Polski („Sokołowianie”) i Chorwacji. „Sokołowianie” zaprezentowali się w 2 tańcach: polonezie kontuszowym i tańcach rzeszowskich oraz piosence góralskiej.Tańce i piosenka w wykonaniu „Sokołowian” podobały się publiczności o czym świadczyły rzęsiste brawa podczas i po występie. W piątek 2.07.br. w Zagrzebiu wszystkie zespoły w korowodzie przeszły ulicami miasta na Plac Centralny. Tutaj każdy z zespołów zaprezentował się publiczności swoimi tańcami regionalnymi. „Sokołowianie” zatańczyli tańce górali żywieckich. Występ podobał się publiczności,która wynagrodziła go gromkimi brawami.

Wieczorem, w parku w Velikoj Gorici odbyła się druga tura występów zespołów uczestniczących w Festiwalu. „Sokołowianie” zaprezentowali 2 tańce: polonez kontuszowy i tańce górali żywieckich, które zatańczyli w oryginalnych strojach.Szczególne uznanie licznie zgromadzonej publiczności zdobył ” góral”, który nasi tancerze zatańczyli z dużą dynamiką,wigorem i zaangażowaniem. Za jego wykonanie otrzymali od widzów rzęsiste i długie oklaski.

W sobotę 3.07.br członkowie Zespołu „Sokołowianie” z przewodnikiem zwiedzali miasto Zagrzeb z jego licznymi zabytkami zlokalizowanymi w starej części miasta.

Wieczorem w miejscowym domu kultury w Velikoj Gorici odbyły się konkursowe prezentacje poszczególnych zespołów polegające na wykonaniu swoich tańców regionalnych.

„Sokołowianie” zaprezentowali Komisji Konkursowej i licznie zgromadzonej widowni „Podlaską zabawę w karczmie”. Tańce te „Sokołowianie” zatańczyli z dużym animuszem i ekspresją, a jednocześnie z wdziękiem. Występ naszych tancerzy został przez publiczność nagrodzony długimi i gromkimi brawami w trakcie występu jak i po jego zakończeniu.

Artyzm i umiejętności taneczne naszych tancerzy doceniła również Komisja Konkursowa, która Zespołowi Pieśni i Tańca „Sokołowianie” przyznała 2 nagrody:

  • za autentyzm wykonywanych tańców ludowych
  • za technikę tańców

Przyznane nagrody oraz uznanie publiczności są dla „Sokołowian” kolejnym wyróżnieniem za włożony wkład pracy i duże zaangażowanie podczas przygotowań do tego Festiwalu.Dowodzą jednocześnie,że Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” z pełnym powodzeniem może reprezentować nasze miasto, region i Polskę na scenach całego świata.

Pod względem choreograficznym Zespół przygotowywała choreograf i kierownik artysyczny Pani Iwona Kopiwoda. Od strony muzycznej Zespół i kapelę przygotowywał kierownik muzyczny, a jednocześnie szef kapeli Pan Kazimierz Soszka.

Zespołowi przygrywała kapela w składzie:

  • Kazimierz Soszka – akordeon
  • Edward Sobieszuk – skrzypce
  • Michał Soszka – klarnet
  • Roman Brochocki – kontrabas
  • Jan Rosochacki – bębenek

W niedzielę 4.07.br. rano Zespół „Sokołowianie” wyruszył autokarem na krótki odpoczynek na południe Chorwacji do miasta Trogir położonym malowniczo nad Morzem Adriatyckim niedaleko znanego miasta Splitu.W Trogirze Zespół do środy 7.07.br.korzystał z kąpieli w morzu i słonca, które naszym tancerzom nie skąpiło gorących promieni.Jednocześnie „Sokołowianie” mieli okazję zwiedzać wspaniałe zabytki Trogiru i Splitu znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Była to dla członków Zespołu prawdziwa lekcja historii.

W środę w drodze powrotnej do Polski Zespół miał okazję być i zwiedzać jeden z największych parków narodowych Chorwacji Jeziora Plitwickie, które również są na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie Jezior Plitwickich pozostawiło na uczestnikach niezapomniane wrażenie.

Po noclegu w Bratysławie, rano 8.07.br autokar wyruszył do Polski. W godzinach wieczornych Zespół przyjechał do Sokołowa Podlaskiego gdzie na tancerzy czekali już stęsknieni członkowie rodzin.

Zespołowi Pieśni i Tańca „Sokołowianie” w jego podróży do Chorwacji towarzyszyła dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Pani Maria Koc, która dzięki swoim osobistym kontaktom i staraniom sfinalizowała wyjazd na Festiwal do Chorwacji, była wspaniałym opiekunem młodzieży i dobrym duchem całego Zespołu.

Przewodnikiem i tłumaczem grupy był Avdul Murter – Chorwat,choreograf, wykładowca wyższej uczelni w Bielsku Białej.

Jan Rosochacki

Kierownik organizacyjny ZPiT „Sokołowianie”