Nagłówki

Światowy Dzień Drzewa w Leśnej Krainie

Pan Leśnik pokazuje dzieciom gałązki drzew liściastych i iglastych.

10 października przypada Światowy Dzień Drzewa, pomysłodawcą tego dnia jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. W Polsce obchodzimy je od 2002 roku, a Miejskie Przedszkole nr 4 Leśna Kraina od 2013 roku, od dnia kiedy nasze przedszkole objęte zostało swoim patronatem przez Nadleśnictwo Sokołów.

O tym jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat, produkują tlen, dostarczają cennego surowca. Dzień Drzewa to także międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.

Mali Przyjaciele Lasu z Leśnej Krainy doskonale wiedzą jak ważne są drzewa dla każdej istoty żywej. W związku z tym swoje świętowanie rozpoczęli od wizyty w Leśnictwie Przeździatka, u Pana Waldemara Szmurły, leśnika i myśliwego w jego leśniczówce. Pojechały tam starsze grupy (Misie i Wiewiórki) aby odbyć lekcję przyrody na łonie natury. Wysłuchały leśnych ciekawostek o drzewach i zwierzętach, rozpoznawały gatunki drzew i wskazywały ich charakterystyczne cechy. Spacerowały i wdychały to co drzewa dają najcenniejsze – tlen. Mali Przyjaciele Lasu pamiętały także, że zbliża się zima, a jesień to czas robienia zapasów przez zwierzęta, więc z wielkim zaangażowaniem zbierali żołędzie dla dzików. A kiedy nadszedł czas powrotu Pan Waldemar, jak przystało na myśliwego, pożegnał dzieci sygnałem z sygnałówki.

Młodsze grupy (Słoneczka i Krasnale) odwiedził w Leśnej Krainie Pan Paweł Tomasiak – leśny edukator z Nadleśnictwa Sokołów. Opowiedział i pokazał dzieciom czym różnią się drzewa liściaste od iglastych, w ciekawy dla nich sposób opowiedział skąd się biorą drzewa, a mając na uwadze zbliżającą się zimę opowiedział o zwierzętach, które robią zapasy i zapadają w sen zimowy. Po ciekawych warsztatach Najmłodsi Przyjaciele Lasu udali się do Alei Drzew na terenie przedszkola i wspólnie z Panem Leśniczym zasadzili kolejne swoje drzewko – brzozę.

Mali Przyjaciele Lasu z Leśnej Krainy bardzo dziękują swoim Przyjaciołom z Nadleśnictwa Sokołów za jak zawsze pokazanie przyrody w bardzo ciekawy i inspirujący sposób – Panu Waldemarowi Szmurle i Panu Pawłowi Tomasiakowi.