Za nami VII Sokołowska RUNda

Dekoracja zwycięzców. Na zdjęciu zastępca Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski Krzysztof Dąbrowski

Za nami VII edycja Sokołowskiej RUNdy nad Zalewem Niewiadoma. Tegoroczna edycja zgromadziła na starcie 261 zawodników, w tym 80 dzieci. Pogoda w dniu imprezy okazała się różnorodna, ale sprzyjała biegaczom.

Jak co roku uczestnicy rywalizowali w kilku konkurencjach i dystansach :

  • Biegi dzieci na dystansie 300-1000 m
  • Bieg na 5 km ( 1 RUNda dookoła jeziora)
  • Marsz Nordic Walking na 5 km ( 1 RUNda dookoła jeziora)
  • Bieg na 10 km ( 2 RUNdy dookoła jeziora)

Imprezę otworzyły starty dzieci, poprzedzone rozgrzewką. Z uwagi na dużą grupę dzieci w poszczególnych kategoriach wiekowych, starty odbyły się z podziałem na płcie. Sportowy duch był bardzo mocno wyczuwalny w powietrzu, nie obyło się również bez łez. Dekoracja wygranych odbyła się po starcie biegu dorosłych. Najmłodsi mogli dostać nagrody ufundowane przez sponsorów, takie jak zegarki smartwatch, głośniki, sole do kąpieli czy vouchery do sali zabaw.

Po zakończonych biegach dzieci, punktualnie o godz. 12:00, wystartował bieg na 5 km (a dokładniej na 5,4 km –  1 RUNda dookoła Zalewu Niewiadoma). Na starcie stanęło blisko 80 zawodników. Pierwszy na mecie zameldował się Tomasz Stelmach z czasem 20:29 s. Wśród Pań wygrała Katrzyna Borucka z czasem 24:27 s. To znakomite czasy, wziąwszy pod  uwagę miejscami trudny crossowy teren trasy.

3 minuty po starcie biegu na 5 km na starcie stanęli zawodnicy Nordic Walking, w liczbie blisko 60 osób. Tutaj najszybszym okazał się Krzysztof Frąckowiak z klubu Świadomi Siedlce z czasem 34 min. Wśród pań Alicja Słowińska, również z klubu Świadomi Siedlce, z czasem 36:17 s.

Nad prawidłową techniką marszu na trasie wśród zawodników tej konkurencji czuwali sędziowie, którzy poza ponadto bacznie obserwowali uczestników pod kątem najlepszej techniki. Nagrodę specjalną Najlepsza technika Nordic Walking przyznano zawodniczce Marzenie Prekurat z NoWi Siedlce.

Zgodnie z czasem regulaminowym wystartował również bieg na 10 km, a dokładniej 10,8 km, czyli 2 RUNdy dookoła jeziora) Tutaj pierwszy na mecie okazał się być Mateusz Wilczyński z klubu Szybkie Wilki z Siedlec z czasem 42:10 s., a wśród kobiet Elwira Pieterucha El Messaoudi z czasem 50:48 sek.  Na starcie biegu na 10 km pojawiło się ponad 50 zawodników.

Po zakończonym biegu, zawodnicy mogli skorzystać z posiłku regeneracyjnego a także strefy gastronomicznej.

Przed dekoracjami dorosłych odbyło się również losowanie nagród ze sceny dla dzieci, a losowane były bilety do kina w Sokołowie Podlaskim, torby niespodzianek oraz wejściówki do sali zabaw.

Dekoracje zwycięzców obejmowały nie tylko zwycięzców podium, ale także miejsca 1-3 w kategoriach wiekowych co 10 lat. Atrakcyjne nagrody ufundowane przez Sponsorów to między innymi kamery sportowe, głośniki, zegarki, sole do kapieli, konsultacje z trenerem.

Nowym zadaniem regulaminowym od tegorocznej edycji stała się promocja uczestnictwa w sporcie i rekreacji wśród seniorów po 65 r.ż, którzy, korzystając z niższej opłaty startowej, stawili się na starcie liczniej niż w latach ubiegłych.

  • Sponsorem Głównym wydarzenia był Bank Pekao S.A, Sponsorem Strategocznym: Westalb oraz Parkiety Jabłoński.
  • Patronat Honorowy: Gmina Sabnie
  • Partner: Miasto Sokołów Podlaski oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.