Nie żyje Marian Pietrzak

Marian Pietrzak na tle swojego skansenu - zdjęcie archiwalne

26 maja zmarł Marian Pietrzak – ur. 29.08.1932 r. w Siedlcach, muzealnik, pisarz, regionalista, pasjonat historii Ziemi Sokołowskiej. Postać znana niemal każdemu z mieszkańców naszego miasta.

Krzysztof Dąbrowski, Zastępca Burmistrza Miasta

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Mariana Pietrzaka, od wielu lat związanego z Sokołowem Podlaskim. Był nie tylko regionalistą, autorem książek poświęconych historii naszego miasta i okolic, ale także społecznikiem, poetą, radnym Rady Miejskiej w Sokołowie Podlaskim i patriotą. Kochał życie i ludzi. Zawsze był gotów dzielić się wiedzą o historii Sokołowa. Był członkiem wielu stowarzyszeń i związków, m.in. Światowego Związku AK, Sokołowskiego Klubu Literackiego ERATO, Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Sokołowskiej. Wśród bardzo wielu nagród i odznaczeń na uwagę zasługują: otrzymany w roku 2000 od Prezydenta RP „Srebrny Krzyż Zasługi”, dyplom od ruchu „Piękniejsza Polska” pod patronatem Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego za „tworzenie piękna, którym możemy się szczycić przed światem” oraz „Zasłużony Działacz Kultury”, które otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Jego pasja i zaangażowanie w odkrywanie i popularyzowanie przeszłości Ziemi Sokołowskiej były godne podziwu i naśladowania. Muzeum-skansen przy ulicy Lipowej, które założył i prowadził przez lata, było miejscem edukacji dla młodych sokołowian oraz gości z kraju i zagranicy, odwiedzających nasze miasto. Publikacje Pana Mariana stanowią cenne źródło wiedzy i inspiracji dla badaczy i miłośników historii.
Pan Marian Pietrzak był człowiekiem kultury, honoru i wiary. Chętnie służył pomocą i radą, był życzliwy i skromny. Jego odejście jest wielką stratą dla nas wszystkich. W imieniu p. Bogusława Karakuli – Burmistrza Miasta, Radnych  Rady Miejskiej, pracowników Urzędu Miasta w Sokołowie Podlaskim oraz własnym i mieszkańców Miasta Sokołów Podlaski składam wyrazy głębokiego współczucia rodzinie i bliskim zmarłego.